Powrót połączenia Estlink 2 obniża ceny energii na Łotwie o 22 %

We wrześniu 2024 r. ceny energii elektrycznej spadły we wszystkich krajach bałtyckich średnio o 21-22%. Spadek cen wynikał z ponownego uruchomienia estońsko-fińskiego połączenia międzysystemowego Estlink 2, które umożliwiło import tańszej energii elektrycznej ze Skandynawii.

Jak informuje łotewski operator systemu elektroenergetycznego AST, średnia miesięczna cena energii elektrycznej na Łotwie spadła do 84,09 euro za 1 MWh lub o 21% w porównaniu z sierpniem, podczas gdy w porównaniu z wrześniem 2023 r. spadek wyniósł 28%.

We wrześniu import energii elektrycznej do krajów bałtyckich wzrósł o 4,4% w porównaniu z sierpniem, ze względu na zmianę struktury importu w wyniku ponownego uruchomienia Estlink 2. Import z Finlandii wzrósł o 71%, podczas gdy import ze Szwecji spadł o 12,4%, a z Polski o 37,1%.

Wśród połączonych krajów bałtyckich, Finlandia odnotowała wzrost cen do 56,02 euro/MWh, Szwecja miała najniższy poziom cen na poziomie 27,01 euro/MWh, podczas gdy najwyższą średnią cenę energii elektrycznej odnotowano w Polsce na poziomie 95,08 euro/MWh.

Przywrócenie interkonektora Estlink 2 spowodowało wzrost międzykrajowych zdolności przesyłowych i zapewnienie możliwości wyrównania cen w niektórych godzinach.

Naprawa Estlink 2 trwała od lutego 2024 r.

EstLink 2 został wyłączony z powodu usterki pod koniec stycznia 2024 r. – w piątek 26.1.2024 r. o godzinie 00:10. Dokładna lokalizacja usterki została zidentyfikowana pod koniec lutego. W trakcie postępowania nie stwierdzono udziału osób trzecich w awarii, która – ostatecznie ustalono – miała charakter techniczny.

W marcu Elering informował, że naprawa Estlink 2 jest czasochłonna ze względu na trudne warunki geologiczne i zastosowane unikalne rozwiązanie techniczne kabla.

W sierpniu operatorzy informowali, że prace naprawcze zostaną zakończone najpóźniej do 12 września 2024 r. Do czasu awarii EstLink 2 był jednym z najbardziej niezawodnych połączeń prądu stałego w regionie Morza Bałtyckiego.

Awaria połączenia przesyłowego energii elektrycznej nie wpłynęła na funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego w Estonii i Finlandii, ale tymczasowo zmniejszyła zdolność przesyłową energii elektrycznej między dwoma krajami o 650 MW.

Obecnie między Estonią a Finlandią funkcjonują dwa połączenia elektroenergetyczne na prąd stały. EstLink 1 o mocy 350 MW – projekt został ukończony w 2006 r.

Połączenie międzysystemowe EstLink 2 o mocy 650 MW zostało oficjalnie uruchomione w 2014 r. To interkonektor składający się ze stacji przekształtnikowych łącza prądu stałego w Estonii i Finlandii oraz z ponad 170 kilometrów linii prądu stałego, z czego ok. 12 kilometrów znajduje się na lądzie w Estonii jako kabel podziemny, ok. 147 kilometrów biegnie wzdłuż północnej Zatoki Fińskiej jako kabel podmorski, a ok. 14 kilometrów znajduje się na lądzie w Finlandii jako infrastruktura napowietrzna.

Powstanie Estlink 3

Elering rozważa także północno-zachodnią Estonię jako miejsce instalacji lądowego połączenia EstLink 3
Elering. Złożył już w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznej o przyznanie pozwolenia na budowę trzeciego połączenia międzysystemowego energii elektrycznej między Estonią a Finlandią.

Komisja Europejska dodała EstLink 3 do listy projektów będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), co stwarza przesłanki do uzyskania wsparcia Unii Europejskiej na sfinansowanie nowego połączenia międzysystemowego.

EstLink 3 ma mieć moc 700 MW. Decyzja inwestycyjna w sprawie budowy EstLink 3 mogłaby zostać podjęta w drugiej połowie dekady po zakończeniu procedury planowania. Budowa połączenia międzysystemowego może zostać ukończona w połowie następnej dekady.

Źródło: Elering, AST, własne

Źródło informacji: Ast, Fingrid, Elering, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Powrót połączenia Estlink 2 obniża ceny energii na Łotwie o 22 %