Przedstawiciele czołowych polskich instytucji naukowych zajmujących się badaniem i ochroną morza wystosowali apel do premiera RP Donalda Tuska o przyspieszenie ratyfikacji Traktatu Oceanicznego ONZ. Dokument został podpisany 10 marca 2025 roku w Trójmieście przez dyrektorów kluczowych instytucji morskich.
W apelu naukowcy zwracają się do premiera jako lidera kraju sprawującego Prezydencję w Radzie UE o wzmocnienie wysiłków na rzecz ratyfikacji porozumienia zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Traktat Oceaniczny ONZ (oficjalnie: Porozumienie w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczące ochrony i zrównoważonego wykorzystania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową) został podpisany przez Polskę 21 września 2023 roku w Nowym Jorku.
Sygnatariusze podkreślają, że:
- Obszary znajdujące się poza krajową jurysdykcją obejmują 64% powierzchni wszystkich oceanów
- Oceany wspierają wielomiliardową gospodarkę i miliony miejsc pracy
- Konieczne jest pilne przyspieszenie działań związanych z ochroną ekosystemów oceanicznych
- Potrzebna jest intensyfikacja tworzenia obszarów w pełni chronionych (MPA – marine protected areas)
„Polska Prezydencja ma do odegrania kluczową rolę – może być przykładem dla innych państw i ratyfikować Porozumienie w kraju oraz podjąć kroki dyplomatyczne na rzecz przyspieszenia ratyfikacji w pozostałych państwach członkowskich UE” – czytamy w dokumencie.
Apel podpisali:
- Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN
- Piotr Margoński, dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego PIB
- Katarzyna Smolarz, dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego
- Mirosław Darecki, Przewodniczący Komitetu Badań Morza PAN