Politechnika Gdańska uruchamia nowy kierunek studiów dla branży offshore. Trwa rekrutacja

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej wprowadza nowy kierunek studiów II stopnia Smart Renewable Energy Engineering, który odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na ekspertów z branży energetyki wiatrowej. Rekrutacja na pierwszy rok studiów rozpoczęła się 24 czerwca 2025 roku.

Kierunek powstał w ramach projektu DigiWind – Digital Masters of Wind and Energy Systems, programu edukacyjnego finansowanego przez Program Cyfrowa Europa (DEP), który wspiera cyfrową i ekologiczną transformację w Europie. Smart Renewable Energy Engineering łączy zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energii wiatru, oferując unikalną kombinację kompetencji technicznych i cyfrowych.

Program studiów obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami energetycznymi. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu systemów i technologii energii wiatrowej, w tym morskich farm wiatrowych, cyfrowych bliźniaków, sztucznej inteligencji i analizy Big Data oraz zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa środowiskowego. Curriculum uwzględnia również magazynowanie energii, globalne polityki energetyczne i zarządzanie projektami, konstrukcje morskie oraz elektryfikację i automatyzację systemów wiatrowych.

Studia zaplanowano w języku angielskim z elastyczną formułą czasową – trzy semestry dla absolwentów energetyki, mechaniki i budowy maszyn oraz oceanotechniki, lub cztery semestry dla pozostałych kierunków technicznych. Zajęcia będą prowadzone w systemie tradycyjnym oraz poprzez wirtualny kampus, umożliwiający studentom uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez wszystkie uczelnie w konsorcjum.

Nad projektem pracuje zespół interdyscyplinarny obejmujący Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydział Zarządzania i Ekonomii oraz Biuro Projektów Strategicznych. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Michał Wójcik z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Koordynatorem międzynarodowego konsorcjum jest Technical University of Denmark Wind and Energy Systems. Partnerami, oprócz Politechniki Gdańskiej, są holenderski Delft University of Technology, Technological University of the Shannon z Irlandii oraz Norwegian University of Science and Technology. W skład konsorcjum wchodzą również firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, F6S z Irlandii, Whiffle z Holandii oraz Irish Manufacturing Research.

Dzięki wirtualnemu kampusowi studenci będą mieli dostęp do wiedzy międzynarodowych ekspertów branży offshore i cyfryzacji, co zapewni im kompleksowe przygotowanie do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Uruchomienie kierunku Smart Renewable Energy Engineering na Politechnice Gdańskiej stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Połączenie kompetencji z zakresu energetyki wiatrowej z zaawansowanymi technologiami cyfrowymi, takimi jak sztuczna inteligencja i analiza Big Data, odpowiada na potrzeby nowoczesnego przemysłu energetycznego. Tego typu interdyscyplinarne programy edukacyjne są kluczowe dla skutecznej realizacji transformacji energetycznej, umożliwiając przygotowanie specjalistów zdolnych do projektowania, wdrażania i zarządzania kompleksowymi systemami odnawialnych źródeł energii w erze cyfryzacji i automatyzacji.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje