Polska dynamicznie rozwija sektor morskiej energetyki wiatrowej, stając się jednym z kluczowych graczy na Bałtyku. W 2025 roku rozpoczyna się realizacja strategicznych inwestycji, które zwiększą udział odnawialnych źródeł energii oraz wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Rozwój sektora offshore wymaga wykwalifikowanych specjalistów. Ich kształceniu sprzyja projekt DigiWind, który oferuje modułowe studia z zakresu zaawansowanych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, analiza danych czy cyberbezpieczeństwo. Dzięki temu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne kompetencje dostosowane do potrzeb branży.
Jednym z kluczowych przedsięwzięć offshore w Polsce jest budowa baz operacyjno-serwisowych w Łebie i Ustce, której zadaniem będzie obsługa farm wiatrowych. Inwestycja obejmuje nowoczesne centrum operacyjne, infrastrukturę logistyczną oraz magazyny części zamiennych, zapewniając sprawną obsługę turbin oraz miejsca pracy dla specjalistów. Natomiast w Świnoujściu powstaje pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, kluczowy dla montażu turbin wiatrowych, który będzie także zapleczem dla jednostek instalacyjnych i serwisowych.
Przyłączenie pierwszych morskich turbin wiatrowych do krajowego systemu energetycznego jest planowane na koniec 2025 roku, co stanowi kamień milowy w rozwoju polskiego rynku offshore. Energia produkowana na Bałtyku zasili polskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, wspierając transformację energetyczną kraju. Wdrożenie tych inwestycji nie tylko zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym, ale także przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w regionach nadmorskich.
Wraz z intensywnym rozwojem sektora rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii offshore, logistyki i zarządzania projektami. Odpowiedzią na to wyzwanie są innowacyjne studia modułowe DigiWind, które zapewnią absolwentom znaczącą przewagę na rynku pracy.
„Dynamiczny rozwój inwestycji w sektorze offshore wymaga nowoczesnego podejścia do kształcenia kadr, które będą w stanie sprostać wyzwaniom technologicznym i operacyjnym sektora. Prowadzimy rozmowy z przemysłem, aby jak najlepiej zrozumieć jego potrzeby oraz wymagania dotyczące zaawansowanych umiejętności cyfrowych kadr. Nasze studia DigiWind zostały stworzone więc w oparciu o realne zapotrzebowanie przemysłu, dzięki czemu osoby, które chcą zdobyć nowoczesne, praktyczne umiejętności, będą mogły stać się częścią tej energetycznej rewolucji. Aby zapewnić naszym absolwentom przewagę na rynku pracy, koncentrujemy się na kompetencjach cyfrowych, inżynieryjnych i zarządczych” – mówi dr hab. inż. Michał Wójcik, prof. PG, Dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, Kierownik Projektu DigiWind.
Program kształcenia DigiWind łączy teorię z praktyką, umożliwiając zdobycie kompetencji niezbędnych do kariery w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej. Elastyczne formy nauki pozwalają na dopasowanie programu do wymagań pracodawców i indywidualnych potrzeb studentów, którzy mają także dostęp do zajęć realizowanych przez renomowane europejskie uczelnie, co dodatkowo podnosi jakość kształcenia i umożliwia zdobycie wiedzy na najwyższym, światowym poziomie.
Dzięki takim inicjatywom Polska ma szansę nie tylko umocnić pozycję jako lidera morskiej energetyki wiatrowej, ale także zapewnić stabilne miejsca pracy i rozwój gospodarczy w sektorze przyszłości. Inwestycje w infrastrukturę, połączone z nowoczesnym kształceniem kadr, pozwolą na zbudowanie silnego fundamentu dla zrównoważonego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, projekt DigiWind wpisuje się w szerszą strategię zrównoważonej transformacji energetycznej, która nie tylko zwiększy niezależność energetyczną kraju, ale również przyczyni się do realizacji ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej.
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: https://digiwind.org/.