Polenergia i Equinor z umowami O&M dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, należące do polskiej Polenergii i norweskiego Equinora, podpisały umowy o świadczenie usług eksploatacji i utrzymania projektów (O&M) z Equinor Polska sp. z o.o.

Umowy zawarte 15 listopada 2024 r. obejmują kompleksową obsługę farm w fazie operacyjnej, w tym zarządzanie projektami oraz obsługę administracyjno-księgową. Equinor Polska zapewni również dostęp do infrastruktury bazy serwisowej w Łebie, obejmującej biura, magazyn, dyspozytornię (control room) oraz keję przez planowany 30-letni okres eksploatacji.

W określonych przypadkach uregulowanych w umowach, te będą mogły zostać rozwiązane. W takiej sytuacji spółki projektowe będą uprawnione do dalszego korzystania z bazy serwisowej w pierwotnym okresie obowiązywania umów. W przypadku rozwiązania umów w całości spółki projektowe będą miały możliwość wykonania opcji zakupu bazy serwisowej.

Miesięczne należności dla Equinor Polska zostały podzielone na dwa komponenty, tj. wynagrodzenie obliczone w oparciu o koszty zmienne usług objętych umową (OPEX) oraz koszty stałe nakładów menadżera na bazę serwisową (CAPEX) podzielone pomiędzy spółkami projektowymi i rozłożone na pełen okres obowiązywania umów.

-Umowy O&M nie określają maksymalnego wynagrodzenia jakie zostanie wypłacone menadżerowi na mocy obu umów. Koszty CAPEX zostały określone na około 18 milionów euro. Wynagrodzenie zmienne będzie obliczane corocznie dla każdego roku obowiązywania umów według stawek i zmiennych uregulowanych w umowach, a następnie zatwierdzane przez wspólników – czytamy.

W oddzielnym komunikacie doprecyzowano, że „koszty CAPEX zostały określone na około 18 milionów euro na każdą ze spółek projektowych”.

Co istotne, umowy zawarto przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej (FID), planowanej na pierwszy kwartał 2025 r. Jeśli FID nie zostanie podjęta do końca marca 2026 r., spółki projektowe będą mogły rozwiązać umowy za zwrotem poniesionych przez Equinor Polska nakładów. Polenergia udzieliła w związku z tym poręczenia na kwotę 18 mln euro (odpowiadającą jej 50% udziałowi w projektach), które wygaśnie wraz z podjęciem FID.

Umowy zostały zawarte na podstawie zasady „no gain no loss”, z uwzględnieniem niezbędnych modyfikacji wynikających z regulacji cen transferowych. Realizują one wcześniejsze uzgodnienia wspólników z maja 2018 r.

Inwestor informuje, że podpisanie umów O&M stanowi kluczowy kamień milowy w procesie pozyskiwania finansowania dla projektów.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polenergia i Equinor z umowami O&M dla morskich farm wiatrowych