Dąbrowski: Pracujemy nad rozwojem nowych projektów morskich farm wiatrowych

Wczoraj poznaliśmy wyniki kolejnych postępowań rozstrzygających w sprawie pozwoleń dla nowych projektów morskich farm wiatrowych. PGE otrzymała najwięcej punktów w postępowaniu 11/2022/MFW dla obszaru 45.E.1. Sprawę komentuje prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Jak informowaliśmy, znamy już wszystkie rozstrzygnięcia w postępowaniach dotyczących dot. pozwoleń lokalizacyjnych. W sumie pięciu postępowaniach polski największy producent energii elektrycznej zdobył najwięcej punktów. W ramach wczorajszych ogłoszeń, Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. Lokalizacja sąsiaduje bezpośrednio z obszarem, na którym PGE i Ørsted budują projekt Baltica 2. Na nowym akwenie PGE będzie mogła wraz z partnerem zbudować dodatkowe 210 MW. Obszar ma powierzchnię ok. 17 km kw. i zlokalizowany jest ok. 32 km od brzegu morza.

-Łącznie z wcześniejszymi rozstrzygnięciami dot. PSzW – choć jeszcze nie ostatecznymi – na pozyskanych obszarach PGE będzie mogła wybudować dodatkowo ok. 3,9 GW, osiągając łącznie ponad 7,3 GW mocy i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 r. – wskazuje inwestor.

Do sprawy odniósł się Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

-PGE jest liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, osiągając ponad 7,3 GW mocy w offshore i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Konsekwentnie pracujemy nad kompleksowym rozwojem aktualnych i nowych projektów morskich farm wiatrowych. Pozyskanie kolejnego nowego obszaru pozwoli nam na realizację tego zadania. Nowe obszary znajdą odzwierciedlenie w aktualizacji strategii Grupy PGE – powiedział.

Dodał, że Polska potrzebuje nowych własnych mocy wytwórczych, aby w perspektywie najbliższych lat możliwe było ograniczanie wzrostu kosztów energii elektrycznej, a w konsekwencji obniżenie rachunków za prąd dla odbiorców.

-Dlatego inwestujemy w odnawialne źródła energii, w tym w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Energia z morskich farm wiatrowych będzie tańsza, gdyż jej wytworzenie nie wiąże się z ponoszeniem opłat za emisje CO2. Pod tym względem rozstrzygnięcia dotyczące pozwoleń lokalizacyjnych dla nowych morskich farm wiatrowych są dla nas niezwykle ważne, ponieważ pozwolą na realizację strategicznych celów Grupy PGE i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – wskazał.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna

Zostaw komentarz

Strona główna » Dąbrowski: Pracujemy nad rozwojem nowych projektów morskich farm wiatrowych