PGE planuje budowę ponad 80 magazynów energii. Jeden z największych powstanie na Pomorzu

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje znaczącą rozbudowę potencjału magazynowania energii, zakładając budowę ponad 80 nowych magazynów energii do 2035 roku, o łącznej pojemności przekraczającej 10 000 MWh. Wartość planowanych inwestycji szacowana jest na około 18 miliardów złotych.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest Magazyn Energii Elektrycznej Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności około 981 MWh, który zostanie przekazany do eksploatacji w 2027 roku. Wykonawcą tej inwestycji będzie LG Energy Solution Wrocław, z którym 7 marca br. PGE podpisała umowę o wartości 1,555 mld zł brutto. Projekt otrzymał już 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029.

Będzie to największy magazyn energii w Polsce i jeden z największych w Europie. Już za dwa lata wspomoże stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak również przyczyni się do obniżenia cen na rynku energii oraz umocni pozycję PGE jako lidera w zakresie magazynowania energii” – podkreśla Mirosław Sołtysiak, prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna.

Plany PGE obejmują budowę sześciu wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4000 MWh. Oprócz Żarnowca kolejne inwestycje mają powstać w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie), Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo grupa pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.

Nasze plany na najbliższą dekadę zakładają budowę ponad 80 nowych magazynów o łącznej pojemności przekraczającej 10 000 MWh. W ten sposób w 2035 roku łączna pojemność magazynów w naszej Grupie wzrośnie do ponad 17 000 MWh, co oznacza, że będziemy mogli z nich zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 h” – wyjaśnia Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE.

Jak podkreślają przedstawiciele rządu, rozwój magazynów energii jest kluczowy dla skutecznej transformacji energetycznej Polski. „Magazyny energii stanowią istotny element transformacji energetycznej Polski, wspierając realizację celów klimatycznych i uniezależniając naszą gospodarkę od importu paliw kopalnych” – powiedział Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych.

PGE jest obecnie krajowym liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. Grupa ma już cztery tego typu elektrownie o łącznej pojemności blisko 7000 MWh (Żarnowiec, Porąbka-Żar, Dychów i Solina) oraz dwa mniejsze bateryjne magazyny energii.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img