PGE Baltica podpisała umowę z Doraco na budowę bazy serwisowej w Ustce

PGE Baltica
PGE Balticahttps://pgebaltica.pl/
PGE Baltica to spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Aktualnie koordynuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych – Elektrowni Wiatrowej Baltica 1 o mocy do 896 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica 2 o mocy do 1489 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica 3 o mocy do 1036 MW. Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Oba te projekty PGE realizuje we współpracy z Ørsted. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore. To oznacza, że Grupa PGE jest największym w Polsce inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej pod kątem mocy planowanych do zainstalowania. PGE Baltica Sp. z o.o. ul. Mokotowska 49, 00-542 Warszawa Kontakt 22 340 50 60 sekretariat.pgebaltica@gkpge.pl pgebaltica@gkpge.pl

Materiały autora

PGE Baltica, spółka należąca do Grupy PGE, podpisała umowę z Korporacją Budowlaną Doraco na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Nowoczesny obiekt będzie kluczowym zapleczem dla obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na wiosnę tego roku.

Podpisanie przez PGE umowy z wykonawcą bazy operacyjno-serwisowej to kolejny krok milowy w naszych planach dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port w Ustce to serce całego systemu zarządzania produkcją energii z morskiego wiatru, bez którego farmy, takie jak Baltica 2 nie mogłyby sprawnie działać. Do realizacji tej inwestycji zaangażowaliśmy uznaną polską firmę budowlaną Doraco, mającą duże doświadczenie w projektach hydrotechnicznych. Jest to kolejny podmiot z Pomorza uczestniczący w budowie bazy operacyjno-serwisowej. Tym samym utrzymujemy stuprocentowy udział krajowych wykonawców w naszym usteckim projekcie” – powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów hydrotechnicznych zostanie wykorzystane w tak strategicznej inwestycji, która wspiera rozwój polskiej branży offshore. To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy przyczynić się do transformacji energetycznej kraju, wykorzystując naszą wiedzę i praktykę hydrotechniczną. Współpraca z PGE Baltica to także szansa na zaangażowanie wielu polskich firm w roli podwykonawców, co stanowi ważny element naszej strategii. Z entuzjazmem przystępujemy do budowy bazy w Ustce, wierząc, że stworzymy fundament, który będzie sprzyjał dalszemu rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. To, co jeszcze wczoraj było w fazie projektowania, od dziś zacznie nabierać inżynieryjnego kształtu. Czekamy na kolejne inwestycje, które będą wykorzystywały local content w tak dużym stopniu, co jest godnym naśladowania przykładem na rynku „– powiedział Radosław Jarosiewicz, wiceprezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

Generalny wykonawca przygotuje kompletną dokumentację projektową i zbuduje nowe obiekty w zachodniej części usteckiego portu. Do jego zadań należy także uzyskanie prawomocnych pozwoleń na użytkowanie.

PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce, fot. PGE Baltica
PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce, fot. PGE Baltica
PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce, fot. PGE Baltica
Fot. PGE Baltica

Baza operacyjno-serwisowa

Baza operacyjno-serwisowa (O&M – ang. operation and maintenance), budowana przez PGE Baltica w Ustce, powstanie na powierzchni ponad 2,3 ha w miejscu, gdzie przed laty działała przetwórnia ryb „Korab”. Składać się będzie z budynku administracyjno-socjalnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą specjalne, szybkie statki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – ang. crew transfer vessel). Przewidziano także wewnętrzny parking. Wokół zabudowań bazy powstaną tereny zielone o łącznej powierzchni ok. 5500 m kw.

PGE Baltica posiada już prawomocne pozwolenie na budowę bazy. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze wiosną tego roku, a ich zakończenie w IV kw. 2026 roku. Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z usteckiej bazy PGE będzie morska farma wiatrowa Baltica 2, którą PGE buduje na Bałtyku wraz z duńską firmą Ørsted. Ma ona zostać oddana do użytku w 2027 roku. Poza przyszłą funkcją serwisową ustecka baza będzie stanowić zaplecze w trakcie budowy tej farmy na morzu. Z Ustki będą wypływać ekipy pracowników wspierających proces budowy.

PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce, fot. PGE Baltica
PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce, fot. PGE Baltica
- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img