Spółka Orlen Neptun skierowała do rynku zapytanie o informację (RFI) w zakresie wykonania badań środowiskowych, modelowania, konsultacji społecznych, opracowania raportów oddziaływania na środowisko (OOŚ) i uzyskania czterech decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z uzgodnieniem transgranicznym oraz przeprowadzenia badań wietrzności wraz z ich certyfikacją dla morskich farm wiatrowych. Postępowanie dotyczy inwestycji z II fazy rozwoju offshore wind w Polsce – obszarów 14.E.1, 14.E.2, 14.E.3 i 14.E.4. Oferty można składać do 16 października 2024 r.
Przedmiot zamówienia podzielony jest na 15 zadań do realizacji:
- Badania środowiskowe w zakresie hydrometeorologii, hydrofizyki, hydrodynamiki
- Badania środowiskowe w zakresie hydrochemii i geochemii
- Badania środowiskowe w zakresie pomiarów tła akustycznego / hałasu podwodnego
- Badania środowiskowe w zakresie badań bentosu
- Badania środowiskowe w zakresie badań ichtiofauny
- Badania środowiskowe w zakresie badań awifauny (ptaki morskie i ptaki migrujące)
- Badania środowiskowe w zakresie badań ssaków morskich
- Badania środowiskowe w zakresie chiropterofauny
- Przeprowadzenie modelowań propagacji hałasu podwodnego
- Przeprowadzenie modelowań dyspersji zawiesiny
- Przeprowadzenie modelowań kolizyjności ptaków
- Przeprowadzenie modelowań oddziaływań skumulowanych
- Badania geofizyczne i geotechniczne
- Badania wietrzności
- Opracowanie Raportów OOŚ i pozyskanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Orlen, pozyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ma nastąpić do 30 sierpnia 2027 r.
Ewentualny wybór oferentów do publikowanych w przyszłości postępowań RFP na wybrane zadania zostanie dokonany na podstawie oceny złożonych ofert, w oparciu o zdefiniowane w zapytaniu ofertowym kryteria i po zakończeniu negocjacji techniczno–cenowych z oferentami. Następne oceny ofert dokona zespół zakupowy ze strony Orlen Neptun – bez udziału oferentów.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Grupa Orlen uzyskała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok 5,2 GW. Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzańskiej (14.E.1; 14.E.2; 14.E.3 i 14.E.4), w pobliżu Świnoujścia, gdzie koncern buduje swój port instalacyjny dla instalacji offshore wind.
Piąta lokalizacja położona jest przy Ławicy Słupskiej (46.E.1). gdzie na obszarze o powierzchni 110 km2 ma powstać farma o łącznej mocy ok. 1000 MW. Ten obszar graniczy z przyszłą farmą wiatrową Baltic Power, którą Grupa Orlen realizuje we współpracy z kanadyjskim partnerem Northland Power.