Rosyjskie statki badawcze systematycznie szpiegowały morskie farmy wiatrowe, kable energetyczne i gazociągi na dnie morskim – poinformował niemiecki nadawca publiczny ARD.
W październiku 2023 r. statek Gorigledzhan został zauważony w pobliżu morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 u wybrzeży wyspy Rugia w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, o czym poinformował miedzynarodowy projekt śledczy Russian Spy Ships, w skład którego wchodzą niemieccy nadawcy publiczni NDR, WDR i Sueddeutsche Zeitung.
Transponder statku został wyłączony, a na jego pokładzie oprócz regularnej załogi znajdowali się uzbrojeni żołnierze i wrażliwy sprzęt techniczny do rozpoznania dna morskiego.
Statek opuścił obszar na wezwanie służb.
Oficjalnie statki te prowadzą badania hydrograficzne. Są one jednak wykorzystywane do systematycznego szpiegowania instalacji i kabli energetycznych, farm wiatrowych i infrastruktury wojskowej.
W ramach projektu przeanalizowano 400 rejsów 72 rosyjskich statków i stwierdzono, że w co najmniej 60 przypadkach miały one wyłączone transpondery i znajdowały się podejrzanie blisko infrastruktury krytycznej.
Były marynarz jednego ze statków badawczych w rozmowie z dziennikarzami działającymi w ramach projektu Russian Spy Ships poinformował o „wrogich obiektach”, które zostały zabrane i przekazane rosyjskiemu wojsku.
Polska w związku z rozwojem infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim, w tym morskich farm wiatrowych, przygląda się aspektom bezpieczeństwa infrastruktury rozwijanej na Morzu Bałtyckim. W czerwcu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz przekonywał, że ochrona i rozwój infrastruktury krytycznej jest priorytetem rządu.
W lipcu Jacek Siewiera, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) informował, że kwestia infrastruktury krytycznej, w tym np. portów w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu, jest kluczowa w przygotowanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
W dokumencie wśród rekomendacji znalazł się punkt brzmiący „Zorganizować skuteczny system ochrony morskiej infrastruktury krytycznej”. Wyjaśniono, że dotyczy obiektów liniowych, w tym ropo- i gazociągów, światłowodów, kabli energetycznych oraz infrastruktury nawodnej, na przykład platform wiertniczych i farm wiatrowych.
W dokumencie czytamy, że strategicznym celem dla Polski pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpiecznych i niezakłóconych dostaw surowców energetycznych realizowanych drogą lądową i morską. Poważnym wyzwaniem są również obserwowane (praktycznie w całej Unii Europejskiej) drastyczne wahania rynkowych cen energii oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a także brak stabilności na globalnym rynku surowców energetycznych.
Źródło: Montel, ARD