Nowelizacja ustawy o OZE na sierpniowym posiedzeniu Sejmu

W dniach 16 i 17 sierpnia 2023 r. odbędzie się 81. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z punktów obrad będzie nowelizacja ustawy o OZE i innych ustaw, w tym ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych. Rząd zwiększy wolumeny aukcyjne dla offshore wind.

Jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu, projekt rządowy (UC99) nowelizacji ustawy o OZE ma na celu wdrożenie zapisów tzw. dyrektywy RED II do polskiego systemu prawnego. Nowelizacja obejmuje też zmiany w ustawie offshore wind, zwiększając potencjał inwestycji w morskie farmy wiatrowe do 18 GW do 2040 r. Obecna strategia energetyczna (PEP 2040) zakłada 11 GW do 2040 r.

Podczas sierpniowego posiedzenia Sejmu odbędzie się czytanie sprawozdania z komisji sejmowych w sprawie głosowania nad uchwałą Senatu dot. ustawy. Senat wniósł o przyjęcie ustawy, dodał ważną dla sektora poprawę dotyczącą cable poolingu (ważna dla branży onshore)

Nowelizacja przepisów jest ważna dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Planowane jest zwiększenie ambicji w aukcjach dla offshore wind w 2025 r. do 4 GW, w 2027 r. również do 4 GW – obecne poziomy sięgają po 2,5 GW. Planowane są też dodatkowe aukcje w 2029 r. z potencjałem 2 GW i w 2031 r. – też 2 GW. Obecnie poziom ambicji, który został wyznaczony w ustawie, to 11,9 GW – po przyjęciu tej nowelizacji zostanie zwiększony w sumie do 18 GW.

Zostaw komentarz

Strona główna » Nowelizacja ustawy o OZE na sierpniowym posiedzeniu Sejmu