NATO rozmawia z przemysłem o bezpieczeństwie

Udostępnij

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się 4 maja z liderami przemysłu, aby porozmawiać o infrastrukturze energetycznej i komunikacyjnej. Podczas spotkania omówiono rolę NATO w staraniach na rzecz bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury podmorskiej i współpracy z przemysłem.

Jak czytamy na stronach NATO, Sekretarz Generalny otworzył dyskusję przy okrągłym stole w siedzibie NATO pomiędzy liderami przemysłu oraz cywilnymi i wojskowymi ekspertami sojuszu. Rozmowy koncentrowały się na lepszym zrozumieniu zagrożeń dla krytycznej infrastruktury podmorskiej i dzieleniu się najlepszymi praktykami dotyczącymi współpracy i koordynacji.

-Dla NATO ochrona krytycznej infrastruktury podmorskiej jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa i obrony, ponieważ jest kluczem do ochrony bezpieczeństwa i dobrobytu naszych społeczeństw – Stoltenberg.

– Kable podmorskie przenoszą szacunkowo 10 bilionów dolarów w transferach każdego dnia, dwie trzecie światowej ropy i gazu jest wydobywane na morzu lub transportowane drogą morską, a około 95% globalnych przepływów danych jest przesyłanych przez kable podmorskie – dodał.

Stoltenberg podkreślił znaczenie współpracy z przemysłem, który buduje, obsługuje i utrzymuje tę infrastrukturę w celu lepszego zwiększenia jej bezpieczeństwa.

NATO od lat pracuje nad ochroną infrastruktury krytycznej. Po sabotażu rurociągu gazowego Nord Stream we wrześniu 2022 r., sojusznicy zwiększyli swoją obecność wojskową w regionie. NATO utworzyło także niedawno komórkę koordynującą infrastrukturę podmorską, której zadaniem jest mapowanie słabych punktów i koordynowanie wysiłków między sojusznikami NATO, partnerami i sektorem prywatnym. Powołano także nową grupę zadaniową NATO-UE ds. odporności i ochrony infrastruktury krytycznej.

Źródło: NATO

Autor

Zostaw komentarz