Montwiłł: 10 edycja Seminarium Stoczniowego za nami. W kwietniu kolejne spotkanie

W Kołobrzegu w dniach 30.11.-02.12.2023 odbyło się seminarium organizowane przez Zachodniopomorski Klaster Morski z siedzibą w Szczecinie – To było jubileuszowe, bo 10. Seminarium Stoczniowe, organizowane w 15. roku działania naszego Klastra i 25. roku działania Krajowej Izby Gospodarki Morskiej – mówi dr inż. Andrzej Montwiłł, prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

-W ramach seminarium odbyła się debata „Offshore Wind & Shipbuilding”, po której ocenialiśmy „Co dalej z Polską Energetyką Wiatrową i Flagowymi Projektami Stoczniowymi?”. Kolejne wystąpienia to prezentacje liderów przemysłu stoczniowego Trójmiasta oraz Szczecina i Świnoujścia, jak również innowacyjnych rozwiązań realizowanych przez polski przemysł stoczniowy i offshore. Rozmawialiśmy o dotacjach dla przemysłu stoczniowego i morskiej energetyki wiatrowej od 2024 r., jako efekt zniesienia przez Komisję Europejską restrykcji w tym zakresie – informuje Montwiłł.

Dodaje, że podczas dyskusji pojawił się także temat ubezpieczenia kontraktów, wodowań i holowania statków. Ostatnie wystąpienie na seminarium należało do Łukasz Żaka, który tym razem poruszył problematykę zatrudniania cudzoziemców w sektorze usług offshore wind i shipbuildingu.

Ponad setka uczestników miała możliwość zadawania pytań uczestnikom debaty, w której udział wzięli posłowie Dariusz Wieczorek i Arkadiusz Marchewka i przedstawiciele sektora gospodarki morskiej, w tym offshore – Konrad Wróbel, Wojciech Zdanowicz, Rafał Zahorski, Maciej Styczyński.

– Było ciekawie i rzeczowo. Wypowiedzi i pytania dotyczyły szerokiego spektrum spraw, od farm wiatrowych, poprzez nieszczęsne promy dla polski armatorów promowych, po pomysł budowy zewnętrznego terminalu kontenerowego w porcie w Świnoujściu – powiedział.

Przedstawiciel Klastra zaprosił o udziału w kolejnej edycji seminarium, które odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia 2024.

Zostaw komentarz

Strona główna » Montwiłł: 10 edycja Seminarium Stoczniowego za nami. W kwietniu kolejne spotkanie