Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) poinformował o przekazaniu przez stronę litewską do polskich organów decyzji Agencji Ochrony Środowiska w zakresie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW. Jest to drugi projekt offshore wind realizowany na wodach Bałtyku u naszych sąsiadów.
Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej przekazało informacje o wydanej decyzji z dnia 9.10.2023 r. tj. „Decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia – Montaż i eksploatacja morskiej farmy wiatrowej na morskim terytorium Litwy o mocy zainstalowanej do 700 MW”.
– Zgodnie z art. 6 ust. 2 Konwencji oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym oraz przepisami prawa krajowego Republiki Litewskiej w załączeniu przesyłamy decyzję w sprawie OOŚ, która zawiera powody i względy, na których została oparta. Informujemy, że decyzja zawiera również warunki realizacji proponowanej działalności gospodarczej związane z przeprowadzaną oceną oddziaływania na środowisko, które są obowiązkowe dla dewelopera oraz informacje o konsultacjach transgranicznych – czytamy w dokumencie.
– Chcielibyśmy podziękować Pani za udane i konstruktywne konsultacje oraz zapewnić, że Republika Litewska będzie nadal przyczyniać się do otwartych i przejrzystych transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko – wskazuje resort w piśmie skierowanym do przedstawiciela GIOŚ.
Przebieg konsultacji transgranicznych
Z dokumentacji wynika, że konsultacje transgraniczne przebiegały bezproblemowo. W dniu 9 grudnia 2021 r. Ministerstwo Środowiska Litwy na etapie przygotowania programu EIA zgodnie z art. 3 Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (Konwencja Espoo) powiadomiło Polskę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Danię i Niemcy. Zawiadomienie zawierało również streszczenie oceny oddziaływania na środowisko.
W styczniu i lutym 2022 r. Litwa otrzymała odpowiedzi od krajów sąsiednich. Dania, Łotwa, Polska, Szwecja i Finlandia wyraziły gotowość do udziału w procedurach OOŚ w kontekście transgranicznym. Estonia poinformowała, że nie będzie uczestniczyć w procedurach oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, ale przedstawiła swoje propozycje i wniosek o przesłanie oceny, wskazując, że taka wymiana informacji i dokumentacji byłaby ważna w kontekście oceny ogólnego wpływu na środowisko projektów offshore wind na Bałtyku. Co ciekawe, Niemcy nie odpowiedziały na przesłane powiadomienie.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Środowiska przesłało ocenę i jej streszczenie do Danii, Łotwy, Polski, Szwecji i Finlandii. W celach informacyjnych dokumentacja została przekazana Estonii. W dniu 18 kwietnia 2023 r. odbyła się prezentacja oceny dla zagranicznej opinii publicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że Łotwa wystąpiła z propozycją zorganizowania publicznej prezentacji, a Polska wyraziła nią zainteresowanie, prezentacja odbyła się w języku angielskim i była tłumaczona na język łotewski i polski – informuje strona litewska.
W maju i czerwcu 2023 r. przesłane zostały uwagi przez wszystkie kraje, które wzięły udział w procedurach OOŚ w kontekście transgranicznym
Dania przedstawiła swoją opinię i propozycje dotyczące możliwych negatywnych skutków dla ssaków i ptaków morskich. Łotwa przedstawiła swoją opinię i propozycje dotyczące wpływu na ryby i ptaki, a także kolorystyki farmy wiatrowej. Polska przedstawiła swoją opinię i propozycje dotyczące wpływu na ptaki i ssaki morskie, skumulowanego wpływu na migrację morskich ptaków i ssaków powodowanego przez farmy wiatrowe na Litwie i innych farm wiatrowych planowanych lub eksploatowanych na Morzu Bałtyckim, wpływu na chronione siedliska na morskim dnie, stosowania włoków dennych, wzrostu ilości poławianych ryb, wyboru technologii wykonywania fundamentów, wpływu na ptaki pod ochroną znajdujące się na obszarach „Natura 2000″ w Polsce. Szwecja przedstawiła swoją opinię i propozycje dotyczące podwodnego hałasu i wibracji, pola elektromagnetycznego, zmian prądów, skumulowanego wpływu farm wiatrowych i innych elektrowni wiatrowych planowanych lub już eksploatowanych na Morzu Bałtyckim, szlaków żeglugowych i warunków żeglugi, skutków lokalizacji farmy wiatrowej na rybołówstwo i liczebność ryb. Finlandia przedstawiła swoją opinię i propozycje dotyczące oceny prądów oceanicznych i atmosferycznych, skumulowanego wpływu farm wiatrowych planowanych lub już eksploatowanych na Morzu Bałtyckim, wtórnego wpływu na mieszanie się oceanów powodowanego przez mniejszą prędkość wiatru. Autorzy projektu oceny oddziaływania na środowisko przeanalizowali uwagi i propozycje krajów, tj. Danii, Łotwy, Polski, Szwecji i Finlandii, dotyczące oceny i uwzględnili je w możliwym zakresie.
W dniu 20 lipca 2023 r. Ministerstwo Środowiska przesłało odpowiedzi na zgłoszone uwagi i propozycje. W sierpniu i wrześniu 2023 r. do Ministerstwa Środowiska wpłynęły odpowiedzi od państw, które uczestniczyły w konsultacjach tj. Danii, Łotwy, Polski, Szwecji i Finlandii, informujące, że autorzy projektu OOŚ należycie uwzględnili ich uwagi i propozycje dotyczące oceny, oraz że Litwa wypełniła zobowiązania przewidziane w Konwencji Espoo.
Źródło: RDOŚ