Litgrid, operator systemu przesyłowego na Litwie, opublikował wstępne wymagania dotyczące przyłączenia morskich farm wiatrowych do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo energii, wraz z zapowiadanym na 18 listopada ogłoszeniem drugiej aukcji na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW, dokonano aktualizacji warunków, które musi spełnić przyszły deweloper celem przyłączenia instalacji OZE. Rozstrzygnięcie aukcji przez Krajową Radę Regulacji Energetyki spodziewane jest do końca kwietnia 2025 r.
Planowanym punktem przyłączenia przyszłej morskiej farmy wiatrowej będzie stacja Darbėnai. Jak wskazuje litewski resort energii, warunki aukcji umożliwiają deweloperom wybór pomiędzy realizacją inwestycji przy wsparciu państwa lub bez niego. Będą również mogli konkurować o wysokość wnioskowanego wsparcia – dla całości lub tylko części wytworzonej energii elektrycznej. W niedalekiej przyszłości litewski regulator ogłosi maksymalne i minimalne ceny, jakie inwestorzy będą mogli składać w ofertach.
Zwycięzca aukcji będzie zobowiązany do przeznaczenia co najmniej 5 mln euro na ochronę środowiska na litewskich obszarach morskich. Po wybudowaniu morskiej farmy wiatrowej deweloper będzie zobowiązany do przekazania na rzecz lokalnych społeczności w gminie Połąga w wysokości 1 euro za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę (MWh) energii elektrycznej. Według szacunków resortu rocznie może być to ok. 3 mln euro.
W celu przygotowania się do ogłoszenia aukcji ministerstwo energii zatwierdziło koncepcję rozwoju niezbędnej infrastruktury inżynieryjnej, zarówno na morzu, jak i na lądzie. Trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami dla planu rozwoju. Zatwierdzona została już ocena oddziaływania na środowisko morskiej farmy wiatrowej oraz zakończono badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego na proponowanym obszarze, w tym pomiary prędkości wiatru i innych parametrów hydrometeorologicznych.
Kolejne podejście do drugiej aukcji offshore wind
W połowie kwietnia 2024 r. Litwa anulowała drugą aukcję na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. W wymaganym terminie 14 kwietnia 2024 r. zgłosił się do niej tylko jeden deweloper – Ignitis Renewables. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami, aby rozstrzygnięcie aukcji było możliwe, niezbędne jest złożenie co najmniej dwóch ofert. W ramach aukcji został zastosowany model CfD (kontrakt różnicowy). Deweloperzy mogli składać oferty w przedziale od 64,31 euro/MWh do 107,18 euro/MWh.
W lipcu Litwa zmieniła przepisy dotyczące aukcji offshore wind. Zgodnie z uchwalonymi przepisami, aukcja będzie mogła zostać rozstrzygnięta w przypadku wpłynięcia tylko jednej oferty.
Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, a także przyciągną prawie 3 mld euro inwestycji i stworzą co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.