Konsorcjum pod przewodnictwem Respect Energy Holding planuje budowę MFW Elanora Offshore

21 sierpnia 2023 r. konsorcjum pod przewodnictwem inwestora Respect Energy Holding ogłosiło rozpoczęcie realizacji projektu morskiej energetyki wiatrowej o mocy 5 GW (moc przyłączeniowa – AC, prawie 6GW mocy zainstalowanej – DC) u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego zadeklarowanego obszaru Australii w Gippsland. Pierwsza faza projektu osiągnie operacyjność w 2032 r. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 r.

Podczas dorocznej konferencji PSEW2023 przedstawiciele Respect Energy Holding ogłosili plan inwestycji w morską farmę wiatrową u wybrzeży Australii. Przedstawiciele inwestora wskazali, że była to starannie przemyślana decyzja, a inwestycje w offshore wind mają wzmocnić globalną działalność.

-Po kilku tygodniach od ogłoszenia planów związanych z inwestycją w największą morską farmę wiatrową na świecie z przyjemnością przekazujemy więcej informacji na temat tego ogromnego projektu o nazwie Elanora Offshore. Cieszymy się, że projekt budowy największej farmy offshore na świecie – współtworzony przez Respect Energy Holding – skupił wokół siebie najlepszych światowych ekspertów, którzy łączą siły tworząc Konsorcjum złożone z firm z branży energetycznej. Zespół Elanora Offshore jest doskonale przygotowany do pomyślnego zrealizowania każdego etapu tego ważnego projektu – podkreśla Sebastian Jabłoński, Prezes Respect Energy Holding.

Dodaje, że wraz z pozostałymi członkami konsorcjum inwestor uczestniczy w wieloetapowym procesie związanym z budową farmy u wybrzeży stanu Wiktoria. Po osiągnięciu pełnej operacyjności, projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh bezemisyjnej energii.

-Jesteśmy głęboko zaangażowani w projekt morskiej energetyki wiatrowej w Australii. Naszym celem jest sprawne wdrożenie wiodącej na świecie, zrównoważonej technologii morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy być częścią sprawiedliwej transformacji – zapewniając korzyści lokalnym społecznościom i minimalizując wpływ na środowisko – zaznacza Maya Malik, CEO Elanora Offshore, założycielka KIMAenergy.

Zespół KIMAenergy pracował w projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW na całym świecie i będzie kierował rozwojem projektu Elanora Offshore z siedzibą w stanie Wiktoria.

Wśród członków utworzonego konsorcjum znajdują się:

 • EnergyAustralia, główny australijski sprzedawca i wytwórca energii posiadający
  1.6 milionów klientów na terenie wschodniej Australii
 • Boskalis, jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków. 
 • Polpo Investments, rozwijająca w przeszłości na kontynencie australijskim elektrownie wykorzystujące energię odnawialną na skalę przemysłową. 

EnergyAustralia obsługuje na terenie Australii elektrownie o mocy ponad 5000 megawatów, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.

-Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn – wskazuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.

Boskalis ma dwudziestoletnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej
w Australii. Dzięki doświadczeniu tego partnera projekt Elanora Offshore zyska dostęp do wysoce wyspecjalizowanych zasobów morskich farm wiatrowych i statków, co znacznie zmniejsza ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

-Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych. Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshore – podkreśla Marcel van Bergen, Dyrektor w firmie Boskalis.

Elanora Offshore – Kluczowe informacje

 • Elanora Offshore to projekt budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży stanu Wiktoria o mocy przyłączeniowej 5GW (AC) co przekłada się na prawie 6GW mocy zainstalowanej (DC).
 • Turbiny wiatrowe będą zlokalizowane w dużej odległości od brzegu.
 • Pierwsza faza projektu osiągnie operacyjność w 2032 roku. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 roku.
 • Zrealizowany projekt pozwoli uniknąć emisji ponad 600 mln ton CO2.
 • Po osiągnięciu pełnej operacyjności projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh czystej, bezpiecznej energii rocznie – wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40% obecnego zapotrzebowania na energię w stanie Wiktoria.
 • Projekt stworzy ponad 3000 bezpośrednich miejsc pracy podczas budowy i 320 bezpośrednich miejsc pracy podczas eksploatacji.

Po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód, pierwsza faza projektu Elanora Offshore osiągnie planowaną operacyjność w 2032 r. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 r., zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.

Zostaw komentarz

Strona główna » Konsorcjum pod przewodnictwem Respect Energy Holding planuje budowę MFW Elanora Offshore