Polska otrzymała kolejną transzę środków z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 40 mld zł, które częściowo zostaną przeznaczone na rozwój nowych źródeł energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej, oraz modernizację infrastruktury energetycznej.
Komisja Europejska w listopadzie br. pozytywnie zaopiniowała drugi i trzeci wniosek Polski o płatność z KPO.
– Otrzymaliśmy kolejne miliardy złotych na inwestycje. Środki z KPO pójdą m. in. na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, szybki internet, docieplenie budynków, modernizację sieci energetycznych czy budowę elektrowni wiatrowych – poinformowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
Jeszcze w tym roku Polska planuje wysłać 4. i 5. wniosek o płatność z KPO.
To kolejny krok we wspieraniu sektora offshore wind w Polsce, który od sierpnia 2024 roku może korzystać z dedykowanego mechanizmu finansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Program oferuje bardzo atrakcyjne warunki spłaty – umowy pożyczkowe mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 roku, z możliwością rozłożenia spłaty nawet do 2053 roku.
Program wpisuje się w szerszy kontekst finansowania transformacji energetycznej Polski. W ramach całego KPO Polska ma otrzymać łącznie 59,8 mld euro (około 256,5 mld zł), z czego 25,3 mld euro w formie dotacji i 34,5 mld euro jako preferencyjne pożyczki. Znacząca część tych środków ma wspierać projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju.