GP Baltic buduje dwie trafostacje dla MFW Ocean Wind

Grupa Przemysłowa Baltic obecnie finalizuje budowę dwóch trafostacji (OSS topside) dla projektu morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind, która pojawi się na szelfie amerykańskim.

Obie wyprodukowane przez polską firmę konstrukcje trafostacji będą miały masę 2 300 ton i dostarczone będą drogą morską na farmę wiatrową u wybrzeży New Jersey, USA.

Każda z trafostacji ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości a jej masa to ok. 1 150 ton. Realizacją projektu zajmuje się ponad 300 osób.

Grupa Przemysłowa Baltic od lat angażuje się w wykonawstwo konstrukcji stalowych dla sektora offshore wind budując trafostacje oraz konstrukcje wsporcze dla morskich farm wiatrowych takich jak MFW Kaskasi, MFW Arkadis Ost, MFW Borkum, MFW Vineyard oraz MFW Ocean Wind.

New Jersey ma podobne ambicje co Polska – osiągnięcie 11 GW mocy do 2040 r. Stan dąży do uzyskania udziału w miksie na poziomie 50% energii odnawialnej do 2030 r. i pełnego zasilania czystą energią do 2035 r.

Ocean Wind 1 to morska farma wiatrowa zlokalizowana 15 mil od wybrzeża południowego New Jersey. Projekt o mocy 1 100 MW jest realizowany przez Ørsted, lidera w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej w USA i na świecie. Farma będzie wyposażona w 98 turbin GE Haliade-X o mocy produkcyjnej 12 MW.

Budowa rozpocznie się jesienią 2023 roku. Projekt ma zostać w pełni uruchomiony w 2025 r.

Strona główna » GP Baltic buduje dwie trafostacje dla MFW Ocean Wind