Polska i Norwegia podpisały strategiczną deklarację o współpracy energetycznej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Ministerstwa klimatu i środowiska Polski oraz energii Norwegii sformalizowały współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, transformacji energetycznej i ochrony infrastruktury krytycznej. Minister Paulina Hennig-Kloska i norweski minister energii Terje Aasland podpisali 21 maja 2025 roku w Warszawie deklarację ustanawiającą Polsko-Norweskie Partnerstwo na rzecz Bezpieczeństwa Energetycznego, Zielonej Transformacji i Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Energetycznej.

Uzgodniona współpraca obejmuje szeroki zakres działań w sektorze energetycznym. Kluczowym obszarem będzie rozwój odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej oraz budowy regionalnego rynku odnawialnego wodoru. Oba kraje zadeklarowały także wspólne działania w dziedzinie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, co stanowi istotny element strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej.

„Z radością ogłaszamy nawiązanie partnerstwa pomiędzy Norwegią a Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, zielonej transformacji oraz ochrony krytycznej infrastruktury energetycznej. Uzgodniliśmy wspólne działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, przyspieszenia transformacji energetycznej, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania zielonego wzrostu naszych gospodarek, z uwzględnieniem zasad sprawiedliwej transformacji” – ogłoszono w podpisanej deklaracji.

Partnerstwo uwzględnia również wsparcie finansowe poprzez Fundusze EOG i Norweskie, które będą wspierać zieloną transformację Polski. W przeciwnym kierunku polskie firmy z sektora zielonych technologii otrzymają możliwość zaangażowania w transformację energetyczną Norwegii. „Norwegia wspiera zieloną transformację Polski poprzez fundusze EOG i norweskie, a także zaangażowanie sektora biznesu. Za to polskie firmy z sektora zielonych technologii mogą wnieść istotny wkład w transformację energetyczną i ochronę środowiska w Norwegii” – zapisano w deklaracji.

Istotnym elementem współpracy będzie także wspólne wsparcie dla Ukrainy w odbudowie sektora energetycznego. Polska i Norwegia zadeklarowały kontynuację działań na rzecz realizacji Formuły Pokoju dla Ukrainy, szczególnie w zakresie infrastruktury energetycznej.

Współpraca ma szczególne znaczenie w kontekście pozycji Norwegii jako jednego z największych dostawców gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy, w tym znacznej części surowców konsumowanych w Polsce. Norweski gaz ziemny odegrał kluczową rolę w dywersyfikacji polskich źródeł energii po uniezależnieniu się od rosyjskich dostaw.

„Praca nad ustanowieniem partnerstwa w omawianych obszarach stanowi potwierdzenie naszego wspólnego zaangażowania oraz stworzy podstawy do regularnego dialogu i dalszej współpracy. Nasze działania i zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii oraz technologii niskoemisyjnych będą przyczyniać się do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii” – podkreślono w deklaracji.

Polsko-norweska współpraca energetyczna wpisuje się w szerszy kontekst europejskiej transformacji energetycznej i wzmacniania bezpieczeństwa dostaw. Partnerstwo może przyczynić się do przyspieszenia rozwoju technologii wodorowych i morskiej energetyki wiatrowej w regionie, a także do efektywniejszego wykorzystania potencjału obu krajów w budowie niskoemisyjnego systemu energetycznego Europy.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje