Estonia i Norwegia rozmawiają o współpracy w sektorze morskich farm wiatrowych

Dalsza współpraca energetyczna, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, była jednym z tematów rozmów premier Estonii Kają Kallas z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, który przyjechał w piątek z wizytą do Tallina.

– Doceniamy wkład Norwegii w zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu i ropy do Unii Europejskiej. Widzę też ogromny potencjał we współpracy Estonii i Norwegii w obszarze rozwoju energii odnawialnej i wdrażaniem zielonej transformacji. Pomoże nam to w osiągnięciu celów klimatycznych i wzmocni nasze więzi gospodarcze. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się rozpocząć analizę tego, w jaki sposób możemy przenieść nasze partnerstwo w tej dziedzinie na wyższy poziom. Dziś naukowcy z obu krajów zaprezentują publicznie wyniki prac – powiedziała Kaja Kallas, premier Estonii.

Jak zaznaczyła, priorytetem rządu w Tallinie jest stworzenie korzystnego środowiska dla rozwoju OZE. Wyraziła zadowolenie, że norweskie chcą być częścią tego procesu i angażować się w realizację inwestycji związanych m.in. z morską energetyką wiatrową.

– Chciałbym podkreślić, że współpraca gospodarcza między Norwegią a Estonią ma charakter wieloletni. Dzisiaj skupiamy się na sektorze energetycznym. Niezwykle ważnym celem jest przyspieszenie rozwoju OZE w obu krajach oraz w Europie – stwierdził Jonas Gahr Store, premier Norwegii.

– Liczę również na naszą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Norwegia posiada 60-letnie doświadczenie związane z morskimi złożami ropy i gazu, które chcemy wykorzystać w Estonii. Chcemy, aby nasze firmy wzięły udział w aukcjach na lokalizację morskich farm wiatrowych, które zostały ogłoszone w Estonii. Nasze rządy mogą również współpracować w obszarze infrastruktury związanej z OZE. To jeden ze sposób na zapewnienie naszej niezależności – dodał.

W ramach wizyty premier Norwegii wspólnie z estońską minister klimatu Kristen Michal otworzyli okrągły stół poświęcony morskiej energetyce wiatrowej. W dyskusji wzięli udział przedstawicieli norweskich firm: Norwegian Energy Partners, Mainstream Renewable Power, Vårgrønn, Kongsberg Discovery, Kongsberg Defence & Aerospace, DNV, ABB, Statnett, Tschudi Shipping Company, Reach Subsea ja Tampnet esindajad. Estońskie firmy były reprezentowane przez BLRT, Sunly, Saare Wind Energy, Utilitas, Eesti Energia, Enefit Green, Estonian Wind Power Association i Elering. Ponadto w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Ignitis Renewables, spółki działającej w trzech krajach bałtyckich i Polsce.

Na początku listopada Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA) ogłosił dwie aukcje na projekty morskich farm wiatrowych na obszarach Liivii 1 i Liivii 2, które odbędą się między 7 a 13 grudnia br. oraz 11 a 17 stycznia 2024 r. Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Źródło: Rząd Estonii

Zostaw komentarz

Strona główna » Estonia i Norwegia rozmawiają o współpracy w sektorze morskich farm wiatrowych