EBOR udzieli 140 mln euro kredytu na budowę MFW Baltic Power

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poinformował, że udzieli spółce projektowej Baltic Power 140 mln euro kredytu na budowę morskiej elektrowni wiatrowej na Morzu Bałtyckim o planowanej mocy 1,2 GW.

Finansowanie EBOR jest zapewniane równolegle z finansowaniem udzielanym przez międzynarodowych i lokalnych kredytodawców komercyjnych, Europejskie Bank Inwestycyjny (EBI) i agencje kredytów eksportowych. W maju br. informowaliśmy, że spółka Baltic Power ubiega się o długoterminowy kredyt uprzywilejowany w wysokości do 250 mln euro.

Oczekuje się, że po uruchomieniu farma wiatrowa będzie wytwarzać 4 000 GWh bezemisyjnej energii elektrycznej, czyli około 2-3% obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Pomoże to uniknąć emisji około 2,8 miliona ton CO2 rocznie.

-Projekt jest przełomową transakcją dla EBOR, Europy Środkowej i Polski, stanowiąc znaczący krok w transformacji polskiego sektora energetycznego – informuje bank.

„Polska zobowiązała się do osiągnięcia znaczących celów w zakresie dekarbonizacji i, zgodnie z europejskim sektorem energetycznym, koncentruje się na morskiej energetyce wiatrowej w celu zwiększenia elektryfikacji i ograniczenia produkcji energii z węgla”.

-Morska energetyka wiatrowa ma kluczowe znaczenie dla wspierania globalnych działań na rzecz neutralności klimatycznej i zapewnienia rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Dlatego z dumą wspieramy ten przełomowy projekt: pierwszą morską farmę wiatrową nie tylko w Polsce, ale w całym regionie EBOR. Przyspieszenie zielonej transformacji jest głównym celem EBOR, a ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak możemy zwiększyć skalę odnawialnych źródeł energii z megawatów do gigawatów – powiedziała Nandita Parshad, dyrektor zarządzająca grupy EBOR ds. zrównoważonej infrastruktury.

Baltic Power jest spółką celową zarejestrowaną w Polsce w celu rozwoju, budowy i obsługi projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim. Jej współwłaścicielami są Orlen, polska spółka multienergetyczna, oraz Northland Power, kanadyjski niezależny producent energii z dużym doświadczeniem w morskiej energetyce wiatrowej.

-Dzisiejsze ogłoszenie jest dużym osiągnięciem dla Northland, naszych partnerów i projektu Baltic Power – – powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland Power.


„Ten kamień milowy pokazuje wsparcie ze strony globalnej społeczności finansowej i odzwierciedla ich zaufanie do Northland i naszej zdolności do opracowywania, pozyskiwania, budowy i finansowania dużych i złożonych morskich projektów wiatrowych. Pomimo ostatnich wyzwań dla sektora morskiej energetyki wiatrowej na niektórych rynkach, Northland nadal znajduje sposób na realizację dużych projektów morskich farm wiatrowych o atrakcyjnej ekonomice”.

-Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania projektu o dużej skali, który znacząco zmieni miks energetyczny Polski. Nasze solidne podstawy finansowe i bogate międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami pozwalają nam efektywnie zarządzać tym procesem. Pomimo bardzo dynamicznego otoczenia, jesteśmy na dobrej drodze do przygotowania projektu Baltic Power, którego celem jest dostarczenie czystej energii do ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych już w 2026 r. Pozyskanie finansowania dla tego projektu pokazuje, że rynki finansowe również pozytywnie oceniają strategiczne inwestycje Orlenu do 2030 r. – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen S.A.

EBOR jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym w Polsce. Do tej pory Bank zainwestował ponad 13 mld euro w 505 projektów w całym kraju.

Zostaw komentarz

Strona główna » EBOR udzieli 140 mln euro kredytu na budowę MFW Baltic Power