Copenhagen Infrastructure Partners chce inwestować w wyspy energetyczne na całym świecie

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Duński fundusz inwestycyjny Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) powołał nową spółkę Copenhagen Energy Islands (CEI), która będzie zajmować się rozwojem wysp energetycznych na całym świecie. Ma wykorzystać doświadczenie CIP m.in. w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Fundusz obecnie rozwija obecnie 10 projektów wysp energetycznych na Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim i w Azji Południowo-Wschodniej.

Wyspy energetyczne to morskie huby energetyczne, które umożliwią masowe skalowanie technologii wymagane do wdrożenia morskiej energetyki wiatrowej nowej generacji na całym świecie. Łączą one istniejące, sprawdzone technologie w nowy i innowacyjny sposób oraz na znacznie większą skalę, umożliwiając tym samym zwiększenie opłacalności i integracji morskiej energetyki wiatrowej. Kluczowe czynniki generujące wartość dodaną obejmują znaczną redukcję kosztów przesyłu energii, produkcję zielonego wodoru na morzu na dużą skalę oraz możliwość wykorzystania synergii pomiędzy produkcją energii i wodoru.

Copenhagen Energy Islands jest niezależną spółką grupy inwestorów, w której udziałowcem większościowym jest CIP. Założycielami spółki są najwięksi skandynawscy, europejscy i północnoamerykańscy inwestorzy z doświadczeniem w inwestycjach w infrastrukturę energii odnawialnej, w tym PensionDanmark, PFA, SEB i Andel. Siedziba spółki jest zlokalizowana w Kopenhadze.

– Jeśli chcemy osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 r., będziemy musieli zwiększyć skalę wykorzystania morskiej energetyki wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii do niespotykanego wcześniej poziomu. Obecnie wyzwaniem dla morskiej energetyki wiatrowej jest nie tyle budowa kolejnych farm, co raczej integracja morskiej energetyki wiatrowej na dużą skalę z globalnymi systemami energetycznymi. Postrzegamy wyspy energetyczne jako kluczowe narzędzie w rozwiązywaniu tego wyzwania i realizacji ambitnych celów morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie – powiedział Jakob Baruël Poulsen, partner zarządzający i założyciel CIP.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, CIP wspólnie z litewskim Ignitis Renewables wygrał dwie aukcje na budowę morskich farm wiatrowych w Estonii. Nie wykluczone, że CIP może złożyć również ofertę w ramach drugiej aukcji offshore wind na Litwie. Tak przynajmniej uważają litewscy eksperci rynku energetycznego.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img