Inwestorzy chcą działać wspólnie na rzecz bezpieczeństwa w offshore wind

21 listopada 2023 r. inwestorzy działający na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej podpisali list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. List intencyjny podpisano podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie. Wśród sygnatariuszy znaleźli się deweloperzy biorący aktywny udział w tworzeniu sektora morskiej energetyki wiatrowej, czyli Equinor, Baltic Power, Ocean Winds, Ørsted, PGE Baltica, Polenergia i RWE Offshore Wind Poland.  

Stworzona w ten sposób platforma współpracy deweloperów umożliwi budowę bezpiecznego środowiska pracy poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. List intencyjny jest efektem prac grupy ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i jakości Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Inwestorom zależy na bezpieczeństwie pracy techników oraz specjalistów na projektach morskich farm wiatrowych. Przyświeca im hasło ZERO WYPADKÓW. Inicjatywa jest otwartą i dobrowolną inicjatywą deweloperów w Polsce.

Podpisanie listu intencyjnego, fot. Equinor
fot. Equinor

 – Podpisanie Listu Intencyjnego jest dla nas ważnym krokiem w kierunku tworzenia wspólnej kultury bezpieczeństwa w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce tak, aby kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy stały się integralnym systemem wartości dla powstającej w Polsce branży offshore wind. Cieszymy się, że udało się zaangażować wszystkie zainteresowane strony w tworzenie bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników tego sektora w Polsce – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.



– Jako jeden z sygnatariuszy porozumienia chcemy dzielić się naszym know-how zdobytym na globalnych rynkach podczas kilku dekad realizacji inwestycji morskich. Naszym nadrzędnym celem i ambicją jest nie tylko promowanie i doskonalenie standardów bezpieczeństwa oraz najlepszych praktyk w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także bezpieczna realizacja 3 GW mocy w ramach projektów Bałtyk oraz towarzyszącej im inwestycji w bazę serwisową w Łebie – dodaje prezes Equinor w Polsce.  

Ponadto grupa będzie służyć jako platforma wymiany informacji i doświadczeń, tworzenia sieci kontaktów i współpracy przy inicjatywach promujących bezpieczeństwo, a także będzie stanowić forum do dyskusji na temat najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa. 

Źródło: Equinor, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Inwestorzy chcą działać wspólnie na rzecz bezpieczeństwa w offshore wind