BOŚ obejmuje zielone obligacje Polenergii o wartości 90 mln zł

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) objął zielone obligacje Polenergii w kwocie 90 mln zł. Środki pochodzące z obligacji mają zostać wykorzystane m.in. na finansowanie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Jak poinformował BOŚ, jego misją jest wspieranie polskich przedsiębiorstw w procesie transformacji energetycznej. Emisja obligacji Polenergii wpisuje się w strategię działania banku.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy wesprzeć naszego partnera – Polenergię – w finansowaniu tej właśnie proekologicznej inwestycji, która, w naszym pojęciu, przyczyni się bezwzględnie do dalszego zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki. Energetyka wiatrowa to istotny element transformacji energetycznej i, pomimo wyzwań, wierzymy, że elektrownie wiatrowe odegrają znaczącą rolę w procesie dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce – powiedział Krzysztof Łabowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

– Spektakularny sukces emisji pokazuje, że inwestorzy chcą brać czynny udział w polskiej transformacji energetycznej. Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki – powiedział Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia S.A.

W połowie października spółka poinformowała, że na jej rachunek wpłynęło 750 mln zł z tytułu emisji zielonych obligacji, o czym informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.

Inwestycje w offshore wind

Zielone Obligacje mają stanowić dla Polenergii istotne wsparcie dla finansowania strategicznych projektów Polenergii. Większość środków z emisji zostanie przeznaczonych na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które zasilą bezemisyjną energią ponad dwa miliony gospodarstw domowych.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 uzyskały niedawno komplet pozwoleń na budowę. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

Pozostałe cele, na które mogą zostać przeznaczone środki z zielonych obligacji to rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, budowa projektu H2HUB Nowa Sarzyna czy dalszy rozwój projektu H2Silesia. Celem Grupy jest także dalszy rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, w celu przygotowania go do aukcji, która jest zaplanowana na 2025 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » BOŚ obejmuje zielone obligacje Polenergii o wartości 90 mln zł