Uniwersytet Morski w Gdyni zaprezentował projekt „Innowacyjne Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore” podczas konferencji poświęconej przyszłości polityki rozwoju Unii Europejskiej, która odbyła się w Krakowie w dniach 30-31 stycznia 2025 roku.
Konferencja „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?” zorganizowana została przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło około tysiąca uczestników, w tym wysokich rangą przedstawicieli Komisji Europejskiej – Raffaele Fitto, wiceprzewodniczącego KE ds. spójności i reform oraz Roxanę Minzatu, wiceprzewodniczącą KE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans.
Centrum Offshore, będące siedzibą Instytutu Morskiego UMG znalazło się wśród beneficjentów Funduszy Europejskich prezentujących swoje osiągnięcia na towarzyszącej konferencji wystawie „Zakorzenieni w Spójności / Deeply Rooted in Cohesion”. Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Podczas wystawy przedstawiciele Instytutu zaprezentowali specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w badaniach dna morskiego na potrzeby morskich farm wiatrowych, w tym sondę CTD, mały pojazd podwodny oraz czerpak osadów. Zwiedzający mogli również zapoznać się z interaktywnymi mapami pokazującymi intensywność działalności człowieka na morzu i potencjalne obszary konfliktów przestrzennych, co ma szczególne znaczenie dla planowania lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych.
Pierwszego dnia konferencji stoisko Centrum Offshore odwiedziła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wraz z delegacją Komisji Europejskiej, zapoznając się z przedsięwzięciami realizowanymi przez Instytut Morski UMG.
Prezentacja projektu podczas tak prestiżowego wydarzenia podkreśla rosnące znaczenie badań środowiska morskiego w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, która stanowi istotny element transformacji energetycznej w Polsce i całej Unii Europejskiej.