Baltic Power realizuje cykl konsultacji ze społecznością rybacką

Spółka Baltic Power zorganizowała serię spotkań konsultacyjnych w Ustce, Łebie i Władysławowie (18-20 listopada), podczas których przedstawiła rybakom zasady nowego Przejściowego Systemu Rekompensat oraz aktualny harmonogram prac budowlanych.

System rekompensat obejmie właścicieli jednostek rybackich prowadzących połowy w kwadratach N7, N8, O7, O8 oraz O6, gdzie powstanie farma wiatrowa rozwijana wspólnie przez polski Orlen i kanadyjski Nothland Power. Wysokość świadczeń będzie ustalana na podstawie danych połowowych z lat 2018-2023. Program przewiduje również jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich.

System będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przez administrację centralną odpowiednich regulacji prawnych lub do zakończenia budowy. Ma on na celu rekompensowanie rybakom utraty potencjalnych przyszłych dochodów w związku z budową farmy.

Marek Grzegorzewski z MEWO Offshore Consulting omawiał podczas spotkań kwestie związane z funkcjonowaniem jednostek dozorujących, szkoleniami członków ich załóg, a także potencjałem pracy w takim charakterze przy innych projektach w branży offshore. 

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, w styczniu 2025 r. rozpocznie się instalacja 78 monopali fundamentów dla 76 turbin wiatrowych i 2 morskich stacji elektroenergetycznych, oraz montaż kabli podmorskich i łączenie farmy z lądową stacją elektroenergetyczną. Teren budowy o powierzchni 130 km2 zostanie wkrótce oznaczony pławami i bojami.

Po każdym ze spotkań uruchomiono punkty informacyjne, w których eksperci Baltic Power odpowiadali na szczegółowe pytania uczestników i pomagali w przygotowaniu wniosków składanych w naborze oraz potrzebnych dokumentów do ubiegania się o rekompensatę.

Baltic Power zapowiedział kolejne spotkania informacyjne i rozwój systemu konsultacji w nadchodzących miesiącach.

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Power realizuje cykl konsultacji ze społecznością rybacką