Aukcje napędzą rozwój branży w najbliższych latach. Kluczowy dialog inwestorów z podwykonawcami

Mateusz Gibała
Mateusz Gibała
Redaktor, dziennikarz, politolog. Na co dzień komentuje i analizuje dla biznesu, mediów, administracji państwowej i ośrodków badawczych. Jest autorem bloga „Polityka po nordycku"

Materiały autora

Kancelaria DWF Poland, Wind Industry Hub oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa zorganizowali spotkanie branżowe „Energia wiatru na Morzu Bałtyckim – wnioski z I fazy oraz szanse dla polskiego budownictwa i przemysłu”, które zgromadziło kluczowych przedstawicieli sektora offshore wind w Polsce. Eksperci branży spotkali się, aby przeanalizować, co działa, a co wymaga poprawy w obszarze m.in. regulacji i postępowań zakupowych. Jak podkreśliła Dominika Taranko, dyrektor zarządzająca Wind Industry Hub, aukcje staną się kluczowym motorem napędowym rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce.

Podczas spotkania Dominika Taranko przedstawiła aktualny status rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz kluczowe wnioski płynące z pierwszych lat rozwoju tej branży. Najbardziej zaawansowanym projektem jest obecnie MFW Baltic Power (w budowie) oraz MFW Baltica 2. Trwają również dialogi techniczne dotyczące kolejnych projektów z tzw. II fazy. Zwróciła uwagę, że z kolei w obszarze lądowej energetyki wiatrowej zbliża się drugi boom inwestycyjny, który jest wynikiem obecnie opracowywanych przepisów liberalizujących inwestycje w Polsce. Efekty tych inwestycji będą widoczne w perspektywie 3-5 lat. Najbliższe lata rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce będa kluczowe dla wzmocnienia polskiego przemysłu.

Taranko podkreśliła konieczność aktualizacji planów zagospodarowania obszarów morskich, które były ostatnio zmieniane w 2021 roku. Wprowadzenie 20 nowych obszarów morskich może stworzyć potencjał dla projektów o łącznej mocy 17,7 GW, co otwiera drogę do realizacji tzw. III fazy rozwoju offshore wind w Polsce. Dodała, że inwestycje w sektorze morskiej energetyki wiatrowej mają charakter multidyscyplinarny i w dużej mierze opierają się na współpracy z europejskimi partnerami.

Spotkanie "Energia wiatru na Morzu Bałtyckim" w Warszawie, fot DWF Polska
Spotkanie „Energia wiatru na Morzu Bałtyckim” w Warszawie, fot. DWF Poland

Aukcje jako istotny motor rozwoju MEW

Najbliższe lata będą zdominowane przez temat aukcji, które – jak wskazała Taranko – stanowią kluczowy mechanizm wspierający rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na lata 2025, 2027, 2029 oraz 2031. W ich trakcie prawo do pokrycia ujemnego salda zostanie przyznane instalacjom o łącznej mocy nieprzekraczającej 12 GW. Kolejne aukcje będą organizowane w zależności od postępu realizacji farm wiatrowych. Za organizację aukcji odpowiada Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Harmonogram aukcji określa maksymalne wolumeny mocy: 4 GW w 2025 roku, 4 GW w 2027 roku, 2 GW w 2029 roku, oraz 2 GW w 2031 roku (ostatnie trzy z kryteriami jakościowymi). Polska jest coraz bliżej nowego otwarcia w sektorze offshore wind, a pierwsza aukcja budzi coraz większe zainteresowanie wśród uczestników branży.

Kluczowa rola kontaktu dostawcy z inwestorami

Dominika Taranko podkreśliła, że po kilku latach współpracy z inwestorami kluczowe znaczenie ma utrzymywanie z nimi ścisłych relacji. Każdy inwestor samodzielnie analizuje polski rynek pod kątem krajowego łańcucha dostaw, sukcesywnie budując bazy potencjalnych dostawców i prowadząc bezpośrednie działania. Analizy rynku przeprowadzone przez inwestorów wskazują na znaczący potencjał polskiego łańcucha dostaw. Jednak rzeczywiste wykorzystanie tego potencjału zależy od kilku czynników, takich jak: podział pakietów zakupowych w postępowaniach inwestorskich, zdolność wykonawców do spełnienia międzynarodowych standardów jakości i bezpieczeństwa, możliwości produkcyjne dostawców oraz ostateczne parametry techniczne inwestycji.

Taranko wskazała, że istotną rolę odgrywają dialogi techniczne oraz bilateralne rozmowy prowadzone przez inwestorów, które pozwalają na lepsze dopasowanie oczekiwań i możliwości obu stron.

Spotkanie "Energia wiatru na Morzu Bałtyckim" w Warszawie, fot DWF Polska
Spotkanie „Energia wiatru na Morzu Bałtyckim” w Warszawie, fot. DWF Poland
Spotkanie "Energia wiatru na Morzu Bałtyckim" w Warszawie, fot DWF Polska
Spotkanie „Energia wiatru na Morzu Bałtyckim” w Warszawie, fot. DWF Poland
Spotkanie "Energia wiatru na Morzu Bałtyckim" w Warszawie, fot DWF Polska
Spotkanie „Energia wiatru na Morzu Bałtyckim” w Warszawie, fot. DWF Poland

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje