- REKLAMA -spot_img

ARP i Tele-Fonika Kable łączą siły. Powstanie polski statek do układania kabli

Wybudowanie statków typu Cable Laying Vessel (CLV) tzw. „kablowców” to inwestycja uzasadniona operacyjnie i ekonomicznie ze względu na dynamiczny rozwój projektów dotyczących MEW.

Patrycja Rapacka
Patrycja Rapackahttps://rapacka.com/
Wydawca i redaktor naczelny OffshoreWindPoland.pl. Politolog, redaktorka i dziennikarka opisująca od 2014 r. transformację energetyczną w Polsce i na świecie. Absolwentka studiów podyplomowych UG i PG związanych z offshore wind. Rozwija BLUEGREEN Content Studio.

Materiały autora

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Tele-Fonika Kable podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Kluczowym elementem porozumienia jest planowana budowa specjalistycznego statku do układania kabli podmorskich (Cable Lay Vessel – CLV), który ma obsługiwać nie tylko polski sektor offshore wind, ale również projekty na innych akwenach, w szczególności na Morzu Północnym.

Współpraca ma zostać sformalizowana poprzez utworzenie nowego podmiotu odpowiedzialnego za realizację projektu budowy jednostki instalacyjnej. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku – obecnie obserwuje się znaczący niedobór specjalistycznych jednostek do układania i serwisowania kabli podmorskich, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Planowana jednostka typu CLV będzie zaawansowaną technologicznie platformą wyposażoną w specjalistyczne systemy do układania kabli, systemy obserwacji i monitorowania prac podwodnych oraz pojazdy podwodne. Statek ma być wykorzystywany nie tylko do instalacji kabli dla morskich farm wiatrowych, ale również do układania i naprawy kabli energetycznych, telekomunikacyjnych oraz światłowodowych.

Radosław Niedzielski, wiceprezes zarządu ARP S.A., wskazuje na strategiczne znaczenie tego projektu w kontekście rozbudowy krajowego łańcucha dostaw dla sektora offshore. „Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wspiera realizację innowacyjnych projektów, aby maksymalizować krajowy łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej nie tylko poprzez zwiększenie potencjału wytwórczego przemysłu stoczniowego, a także rozbudowę kompetencji projektowych, armatorskich i operatorskich,” podkreślił podczas podpisania listu.

Piotr Mirek, członek zarządu Tele-Fonika Kable oraz dyrektor wykonawczy ds. łańcucha dostaw i inwestycji w JDR Cable Systems, zwraca uwagę na znaczenie lokalnych zasobów: „Wspólny projekt budowy jednostek instalacyjnych typu CLV oraz statków serwisowych wspiera transformację energetyczną i wzmacnia pozycję Polski w globalnym łańcuchu dostaw sektora offshore. Wierzymy, że kluczowe znaczenie ma wykorzystanie lokalnych zasobów i kompetencji polskich stoczni oraz przedsiębiorstw.”

List intencyjny został podpisany przez przedstawicieli obu firm: ze strony ARP przez Wiceprezesów Zarządu – Jakuba Dulskiego i Radosława Niedzielskiego, a ze strony TELE-FONIKA Kable przez Prezes Zarządu Monikę Cupiał-Zgryzek oraz Piotra Mirka. Szczegółowe warunki współpracy oraz zakres przedsięwzięć zostaną określone w odrębnych umowach.

Inwestycja w budowę statku typu CLV wpisuje się w szerszy kontekst rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz planowanych projektów infrastrukturalnych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. W przyszłości planowane jest również zaangażowanie w projekty zagraniczne.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img