Organizowana cyklicznie przez Politechnikę Gdańską konferencja Baltic Windustry tym razem odbędzie się na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.
Konferencja odbędzie się 17 października 2024 r. na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Współorganizotorami przedsięwzięcia są: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Jednodniowa konferencja skierowana jest do inwestorów, naukowców i przedstawicieli przemysłu prowadzących działania w zakresie inżynierii i innowacji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Baltic Windustry 2024 dotyczy zagadnień związanych z badaniami i zastosowaniem nowych technologii i digitalizacji. Konferencja jest podzielona na trzy bloki tematyczne: polityka i finansowanie, przemysł i edukacja, badania i digitalizacja.

Nauka i biznes zyskują na współpracy
W tegorocznej edycji prelegenci przedstawią kluczowe informacje na temat aktualnych i nadchodzących instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore.
Sesja INDUSTRY & EDUCATION skoncentruje się na sposobach rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry, dostosowaniu profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu ,ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji cyfrowych.
Z kolei sesja RESEARCH & DIGITALISATION pokazuje korzyści z zastosowania technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawicielki i przedstawiciele polskich i zagranicznych producentów turbin i ich komponentów, oraz operatorów farm wiatrowych
Celem konferencji jest pokazanie, iż współpraca badawczo-rozwojowa z przedstawicielami polskiego i zagranicznego przemysłu stanowi wartość dodaną dla obu stron i pozwoli na tworzenie innowacyjnych rozwiązań dedykowanych pozyskiwaniu odnawialnych źródeł energii.