- REKLAMA -spot_img

Zainstalowano 2 z 78 monopali. Ruszyła budowa farmy Baltic Power

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Grupa Orlen wraz z partnerem Northland Power osiągnęła znaczący kamień milowy w realizacji projektu Baltic Power, rozpoczynając instalację fundamentów na Bałtyku. Zainstalowano już 2 z 78 monopali. Budowa rozpoczęła się zgodnie z harmonogramem. Czynnikiem, który ma decydujący wpływ na pracę i tempo jej realizacji są warunki pogodowe.

Na obszarze budowy o powierzchni 130 kilometrów kwadratowych (porównywalny do powierzchni miasta Gdyni) rozpoczęto instalację pierwszych z 78 planowanych monopali. Te masywne konstrukcje stalowe, każda o długości do 100 metrów i wadze sięgającej 1700 ton, będą stanowić podstawę dla turbin wiatrowych o mocy 15 MW per unit. Instalacja fundamentów jest prowadzona przez flotę 11 specjalistycznych statków (jednostki wspierające, holowniki, statki do transportu personelu i sprzętu, jednostki do monitoringu środowiskowego oraz jednostki dozorowe), koordynowanych przez całodobowe Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power.

Monopale są osadzane przez pływający dźwig instalacyjny Svanen, który wbija je w dno morza na głębokości ok. 40 metrów. Każdy monopal to średnica ponad 9 m. Jak czytamy, w ubiegłym roku statek przeszedł modernizację, zwiększono jego moc udźwigu do 4500 ton oraz wysokość do 125 m, tak by mógł obsługiwać instalacje fundamentów dla tak dużych turbin o mocy ok. 15 MW. To jego pierwsza misja po powiększeniu zdolności operacyjnych.

Inwestor udostępnił kilka zdjęć, które opublikowaliśmy poniżej.

Instalacja pierwszych fundamentów na morskiej farmie Baltic Power, fot. Orlen/Northland Power
Instalacja pierwszych fundamentów na morskiej farmie Baltic Power, fot. Orlen/Northland Power
Instalacja pierwszych fundamentów na morskiej farmie Baltic Power, fot. Orlen/Northland Power

Projekt wyróżnia się silnym zaangażowaniem polskiego przemysłu. Kluczowe komponenty, w tym gondole turbin, kable oraz konstrukcje stalowe, są produkowane w zakładach zlokalizowanych między innymi w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście, Żarach i Niemodlinie. Ta lokalna produkcja ma strategiczne znaczenie dla rozwoju polskiego łańcucha dostaw w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Jakie będą dalsze etapy?

W dalszej kolejności na morskim placu budowy zainstalowane zostaną elementy przejściowe łączące fundamenty z turbinami, następnie same turbiny, morskie stacje elektroenergetyczne i kable łączące je z turbinami oraz kable eksportujące wyprodukowaną energię na ląd. Prace instalacyjne potrwają do 2026 r.

Prace na lądzie – stacja abonencka i baza O&M

Równolegle trwa budowa lądowej infrastruktury farmy. W Osiekach Lęborskich w Gminie Choczewo trwa budowa lądowej stacji elektroenergetycznej, której zadaniem będzie przekazywanie wyprodukowanej energii do operatora krajowego systemu. Spółka Baltic Power informuje, że prace osiągnęły już ok. 65% zaawansowania, zakończenie budowy jest przewidywane na przełom 2025 i 2026 roku. W pobliskim Lubiatowie zrealizowano także 2 z 4 przewiertów sterowanych dla przyłączy kablowych, realizowanych pod ziemią, by chronić cenne przyrodniczo tereny wydm i plaż. Z kolei w Łebie kończą się prace na budowie bazy serwisowej Baltic Power, która będzie obsługiwać farmę przez ok. 30 lat eksploatacji.

Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen, podkreśla przełomowy charakter roku 2025 dla projektu, wskazując na planowane rozpoczęcie produkcji energii w 2026 r. Farma będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, generując rocznie około 4000 GWh czystej energii elektrycznej. Szacuje się, że pozwoli to na redukcję emisji CO2 o 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu do źródeł konwencjonalnych.

Baltic Power stanowi pierwszy etap szerszej strategii Grupy Orlen w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Koncern, wraz z partnerami, planuje realizację kolejnych trzech projektów na Bałtyku, dążąc do osiągnięcia łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 4 GW. Te inwestycje, wraz z innymi źródłami odnawialnymi i nowoczesnymi technologiami energetycznymi, mają stać się fundamentem transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img