Wpływ hałasu turbin wiatrowych na pracę mózgu

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Badaczki i badacze z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM oraz Wydziału Fizyki i Astronomii UAM, współpracujący w ramach Centrum Neuronauki Poznawczej, zaproponowali nowe podejście do badania wpływu hałasu turbin wiatrowych na procesy umysłowe.

W nowym artykule pokazują ogromny potencjał eksperymentów łączących techniki badawcze neuronauki poznawczej i psychoakustyki. Wyniki pilotażowego badania, w którym zastosowali takie podejście, sugerują, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między hałasem elektrowni wiatrowych a funkcjonowaniem poznawczym.

Naukowcy użyli nagrań z rzeczywistej turbiny wiatrowej o poziomie ciśnienia akustycznego 65 dB SPL (odpowiadającym realnym warunkom) i analizowali jego wpływ na:

  • dynamikę fal mózgowych istotnych dla złożonych zadań poznawczych
  • zdolność utrzymania uwagi
  • rozumowanie indukcyjne

Badanie uwzględniało także subiektywną ocenę stresu i dyskomfortu wywołanego przez hałas turbin w porównaniu z ciszą oraz hałasem ruchu drogowego (uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj dźwięku jest testowany).

Kluczowe wnioski:

  1. Krótkotrwała ekspozycja na hałas turbin wiatrowych nie wpływa negatywnie na badane funkcje poznawcze
  2. Hałas turbin nie jest postrzegany jako bardziej stresujący czy uciążliwy niż hałas ruchu drogowego
  3. Nawet osoby ze skłonnością do ruminacji (rozpamiętywania) czy o obniżonej tolerancji na niejednoznaczność nie wykazywały nieprzystosowawczego postrzegania hałasu turbin

Autorzy sugerują, że powiązanie między ekspozycją na hałas turbin wiatrowych a funkcjonowaniem poznawczym człowieka nie ma charakteru związku przyczynowo-skutkowego. Wskazują również na pośredniczącą rolę społecznie konstruowanych przekonań na temat farm wiatrowych oraz podkreślają znaczenie podejścia neuronauki poznawczej w obiektywnej ocenie wpływu farm wiatrowych na ludzkie poznanie.

Warto jednak zaznaczyć, że badanie miało charakter pilotażowy, a jego wyniki nie mogą być całkowicie uogólnione na wszystkie sytuacje związane z ekspozycją na hałas turbin wiatrowych.

UAM pogratulował autorkom i autorom opracowania : dr Agnieszce Rościszewskiej, mgr Maciejowi Buszkiewiczowi, mgr Gabrieli Dobrzyńskiej-Kobylec, mgr inż. Annie Klichowskiej, dr. Tomaszowi Przybyle, Blance B. Nagy, prof. UAM Andrzejowi Wichrowi oraz prof. Michałowi Klichowskiemu.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie z grupy Nature – Humanities & Social Sciences Communications.

Link do publikacji: Cognitive neuroscience approach to explore the impact of wind turbine noise on various mental functions

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje