WIELKA BRYTANIA | Ørsted wstrzymuje rozwój projektu Hornsea 4 o mocy 2,4 GW

Patrycja Rapacka
Patrycja Rapackahttps://rapacka.com/
Wydawca i redaktor naczelny OffshoreWindPoland.pl. Politolog, redaktorka i dziennikarka opisująca od 2014 r. transformację energetyczną w Polsce i na świecie. Absolwentka studiów podyplomowych UG i PG związanych z offshore wind. Rozwija BLUEGREEN Content Studio.

Materiały autora

Ørsted podjął decyzję o wstrzymaniu projektu morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 w Wielkiej Brytanii w jego obecnej formie. Jest to znacząca zmiana planów dotyczących ambitnej inwestycji o planowanej mocy 2400 MW, która otrzymała kontrakt różnicowy (CfD) we wrześniu 2024 roku.

Od momentu przyznania kontraktu różnicowego w ramach szóstej rundy alokacyjnej (AR6), projekt Hornsea 4 napotykał na szereg niekorzystnych czynników:

  • Dalszy wzrost kosztów łańcucha dostaw
  • Wyższe stopy procentowe
  • Zwiększone ryzyko budowy i eksploatacji farmy wiatrowej w planowanym harmonogramie dla projektu tej skali.

Te czynniki łącznie zwiększyły ryzyko realizacji i pogorszyły potencjał tworzenia wartości projektu, co skłoniło Ørsted do zatrzymania dalszych wydatków i rozwiązania umów z łańcuchem dostaw. Oznacza to, że firma nie zrealizuje projektu Hornsea 4 w ramach kontraktu różnicowego przyznanego w AR6.

Konsekwencje finansowe

W wyniku tej decyzji Ørsted spodziewa się ponieść koszty wyjścia z projektu w wysokości 3,5-4,5 miliarda koron duńskich (DKK) w 2025 roku. Wpływ na EBITDA szacowany jest na 3,0-3,5 miliarda DKK, co obejmuje odpis aktywów przesyłowych oraz rezerwę na opłaty związane z anulowaniem kontraktów. Dodatkowo, skapitalizowane koszty budowy w wysokości około 0,5-1,0 miliarda DKK zostaną odpisane.

Pomimo tych kosztów, firma utrzymuje swoją prognozę EBITDA na 2025 rok (z wyłączeniem nowych umów partnerskich i opłat za anulowanie) na poziomie 25-28 miliardów DKK. Również prognoza inwestycji brutto na 2025 rok pozostaje niezmieniona na poziomie 50-54 miliardów DKK.

Przyszłość projektu

Choć projekt nie będzie realizowany w obecnej formie, Ørsted zachowa prawa do projektu Hornsea 4 w swoim portfolio rozwojowym. Firma planuje ocenić opcje przyszłego rozwoju projektu, biorąc pod uwagę utrzymane prawa lokalizacyjnego do dna morskiego, umowę o przyłączenie do sieci oraz pozwolenia dla inwestycji o szczególnym znaczeniu dla kraju – Development Consent Order.

Rasmus Errboe, prezes Grupy i dyrektor generalny Ørsted, podkreślił, że firma pozostaje zaangażowana jako ważny partner brytyjskiego rządu w osiąganiu ambitnych celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Zaznaczył jednak, że alokacja kapitału firmy opiera się na ścisłym podejściu skoncentrowanym na wartości, co ostatecznie przesądziło o decyzji.

Decyzja Ørsted ilustruje wyzwania, przed którymi stoi sektor morskiej energetyki wiatrowej w obecnym otoczeniu makroekonomicznym. Mimo to firma podkreśla swoją wiarę w długoterminowe fundamenty i perspektywy wartości morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, co wskazuje na możliwość powrotu do projektu w przyszłości, w formie bardziej sprzyjającej tworzeniu wartości dla firmy i jej akcjonariuszy.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje