Vattenfall przekształca zużyte łopaty turbin wiatrowych w narty

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Vattenfall, we współpracy z norweskimi firmami Gjenkraft i EVI, wprowadza pionierskie rozwiązanie w zakresie recyklingu zużytych łopat turbin wiatrowych, przekształcając je w wysokiej jakości narty. Ten innowacyjny projekt nie tylko demonstruje potencjał gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), ale również wyznacza nowe standardy zrównoważonego rozwoju w przemyśle sportowym.

Gospodarka obiegu zamkniętego jest niezbędna do zabezpieczenia przyszłych potrzeb surowcowych, redukcji kosztów i osiągnięcia naszych celów zrównoważonego rozwoju” – mówi Gustav Frid, specjalista ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w Vattenfall. „Przechodząc od linearnej gospodarki typu 'weź-zrób-wyrzuć’ do gospodarki obiegu zamkniętego, możemy zamknąć cykl i ponownie wykorzystać materiały poprzez recykling. Ten projekt doskonale ilustruje, jak technologia zapewnia zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych materiałów do produkcji nart. Mamy nadzieję, że zainspiruje on innych i będzie sprzyjał powstawaniu nowych pomysłów na przyspieszenie obiegu zamkniętego.”

Wyzwanie związane z recyklingiem łopat wiatrowych

W miarę jak pierwsza generacja turbin wiatrowych osiąga kres swojego życia, tysiące urządzeń na całym świecie zostanie w najbliższych latach wycofanych z eksploatacji lub wymienionych. Podczas gdy duże części tych turbin można poddać recyklingowi, łopaty stanowią znaczące wyzwanie ze względu na ich kompozytową konstrukcję, która utrudnia oddzielenie materiałów od siebie.

Vattenfall dąży do możliwości recyklingu 100% łopat swoich turbin wiatrowych do 2030 roku. Firma zainicjowała już kilka projektów mających na celu odkrycie skalowalnych rozwiązań. W zeszłym roku, aby promować świadomość na temat gospodarki o obiegu zamkniętym i inspirować innowacje, Vattenfall przekształcił wycofaną z eksploatacji gondolę w mini-dom.

Od holenderskich łopat do norweskich nart

W 2021 roku Vattenfall nawiązał współpracę z norweską firmą Gjenkraft, która specjalizuje się w pozyskiwaniu cennych materiałów, takich jak włókno szklane i włókno węglowe, z wycofanych z eksploatacji łopat. Materiały te można ponownie wykorzystać w różnych branżach, zmniejszając ilość odpadów i oszczędzając zasoby naturalne. Łopaty z wycofanej z eksploatacji holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostały wysłane do Norwegii w celu przetworzenia.

Naszym celem zawsze było pokazanie, że ten problem można rozwiązać” – mówi Marcin Rusin, współzałożyciel Gjenkraft. „Mieliśmy już technologię do odzyskiwania cennych surowców z odpadów kompozytowych, następnym krokiem było znalezienie produktu wysokiej jakości, który trafiłby do szerokiej publiczności. Jako norweska firma z członkami zespołu, którzy są entuzjastami narciarstwa, produkcja nart była naturalnym wyborem. Jesteśmy bardzo podekscytowani, widząc, jak ta koncepcja się realizuje.”

Wysokiej jakości narty z recyklingu

Vattenfall dołączył do współpracy między Gjenkraft a norweską firmą narciarską EVI, znaną z innowacyjnego wykorzystania materiałów z recyklingu w produkcji nart. EVI ma udokumentowane doświadczenie w przekształcaniu uszkodzonych i zużytych nart w nowe pary. Firma wykorzystała włókna węglowe z wycofanych łopat Vattenfall do wzmocnienia swoich nart, zwiększając ich trwałość i wydajność.

„Zdajemy sobie skromnie sprawę, że mały producent nart, taki jak EVI, nigdy nie będzie w stanie znacząco wpłynąć na wykorzystanie tego rodzaju odpadów przemysłowych. Dlatego jesteśmy szczególnie podekscytowani, że Gjenkraft i Vattenfall chcą nas zaangażować w realizację tej wspaniałej wizji przyszłości rozwoju produktu” – mówi Endre Hals, założyciel EVI skis.

Testy nart w Åre w Szwecji

Vattenfall zamówił 15 par nart w EVI, w tym narty alpejskie, carving i jedną parę nart wyścigowych. Te wysokiej jakości narty pozwolą narciarzom na wszystkich poziomach doświadczyć potencjału zrównoważonej produkcji.

Odwiedzający Puchar Świata kobiet w slalomie, który odbędzie się 8-9 marca w Åre w Szwecji, będą mogli przetestować te wyjątkowe narty. Obok toru wyścigowego Vattenfall przygotuje stanowisko testowe dla zainteresowanych narciarzy.

Projekt ten nie tylko pokazuje praktyczne zastosowanie recyklingu łopat turbin wiatrowych, ale także podkreśla konieczność myślenia o całym cyklu życia produktów w branży energetyki odnawialnej.

Źródło: Vattenfall

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img