Transformacja energetyczna, w tym rozwój energetyki wiatrowej, nie będzie możliwa bez dostępu do surowców niezbędnych do produkcji technologii. Według najnowszego raportu BloombergNEF „Transition Metals Outlook 2024„, obecna podaż surowców jest niewystarczająca, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie związane z transformacją energetyczną. Brak odpowiednich inwestycji może doprowadzić do spowolnienia wdrażania czystych technologii energetycznych i wzrostu ich kosztów. Zgodnie z wyliczeniami analityków, potrzeba 2,1 biliona dolarów inwestycji w surowce do 2050 r, aby sprostać wymaganiom neutralności klimatycznej
Raport wskazuje, że kluczowe metale i materiały, takie jak aluminium, miedź i lit, mogą stanąć w obliczu deficytu podaży pierwotnej już w tej dekadzie, a w niektórych przypadkach nawet w bieżącym roku. Według scenariusza ETS (Economic Transition Scenario) opracowanego przez BNEF, świat może potrzebować 3 miliardów ton metali w latach 2024-2050 do rozwoju niskoemisyjnych rozwiązań, takich jak pojazdy elektryczne, turbiny wiatrowe i elektrolizery. Ta liczba wzrasta do 6 miliardów ton w scenariuszu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Kwasi Ampofo, kierownik działu metali i górnictwa w BNEF i główny autor raportu, ostrzega, że przedłużający się deficyt tych metali doprowadzi do wzrostu cen surowców, co z kolei zwiększy koszty czystych technologii energetycznych i może spowolnić ich wzdrażanie oraz całą transformację energetyczną.
Kluczowy recykling
Recykling może pomóc złagodzić presję na rynku surowców. BNEF przewiduje, że produkcja ze źródeł wtórnych stanie się integralną częścią łańcucha dostaw dla metali związanych z transformacją energetyczną. Ma to dodatkową zaletę w postaci obniżenia emisji w całym cyklu życia produktów.
Allan Ray Restauro, analityk ds. metali i górnictwa w BNEF, podkreśla kluczową rolę odpowiednich polityk rządowych w sukcesie branży. Wzywa do ustanowienia sieci zbiórki, określenia wymagań dotyczących wskaźników odzysku, opracowania ram śledzenia poszczególnych ogniw baterii oraz zasad zarządzania bateriami w drugim cyklu życia.
Raport zwraca również uwagę na różnice regionalne w tempie wzrostu popytu na metale przejściowe. Podczas gdy w Chinach zużycie ma osiągnąć szczyt w 2030 r. Azja Południowo-Wschodnia ma stać się najszybciej rozwijającym się rynkiem w latach 30. XXI wieku.
Wnioski z raportu BNEF podkreślają pilną potrzebę inwestycji w sektor wydobywczy i przetwórczy metali, aby sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną i osiągnięciem celów neutralności klimatycznej.