Szwecja odrzuca projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Offshore Beta ze względów bezpieczeństwa

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Szwedzkie Ministerstwo Klimatu i Przedsiębiorczości odmówiło wydania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Offshore Beta w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Decyzja, która zapadła 4 listopada 2024 roku, została przekazana polskiej stronie w ramach procedury transgranicznej.

Jak podał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, szwedzki rząd odrzucił zarówno wniosek o budowę i eksploatację farmy wiatrowej, jak i pozwolenie na ułożenie podwodnych kabli związanych z tą inwestycją.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że planowana lokalizacja inwestycji ma kluczowe znaczenie dla interesów obronnych Szwecji, co wymaga priorytetowego traktowania kwestii bezpieczeństwa narodowego. Szwedzkie władze podkreśliły, że mimo potencjalnych korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej niezależnej od paliw kopalnych oraz zaproponowanych środków zapobiegawczych, realizacja projektu pozostaje w sprzeczności z nadrzędnymi interesami państwa.

Decyzja została wydana na podstawie szwedzkiej ustawy o wyłącznej strefie ekonomicznej z 1992 roku oraz ustawy o szelfie kontynentalnym z 1966 roku. Jest to decyzja końcowa w rozumieniu Konwencji z Espoo o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Z pełną treścią decyzji można zapoznać się w siedzibie RDOŚ w Szczecinie oraz na stronie internetowej urzędu.

Przypomnijmy, że w dniu 4 listopada 2024 r. rząd Szwecji ogłosił decyzję dotyczącą planowanych morskich farm wiatrowych – Skåne havsvindpark, Södra Victoria, Beta, Cirrus, Arkona, Dyning, Neptunus, Aurora, Erik Segersell, Pleione, Skidbladner, Delta North i Triton. Rząd szwedzki odrzucił wnioski o pozwolenie na podstawie ustawy (1992:1140) o szwedzkiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych, w tym wniosek o pozwolenie na układanie podwodnych kabli na podstawie ustawy o szelfie kontynentalnym (1966:314).

Szwedzkie siły zbrojne wydały opinię na temat wpływu planowanych morskich farm wiatrowych na interesy narodowe związane z wojskowym komponentem obrony narodowej. Siły zbrojne oceniły, że budowa farm wiatrowych będzie sprzeczna z interesami obrony narodowej. W ogólnej ocenie rząd stwierdza, że proponowana działalność, pomimo korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych i zaproponowanych środków ostrożności, nie może zostać dopuszczona ze względu na znaczenie tego obszaru dla interesów obronnych.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img