- REKLAMA -spot_img

SZWECJA| Freja Offshore otrzymuje pozwolenie Natura 2000 dla morskiej farmy wiatrowej Mareld

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Urząd Wojewódzki w Västra Götaland przyznał pozwolenie Natura 2000 dla morskiej farmy wiatrowej Mareld, planowanej przez Freja Offshore. Projekt ten stanowi ważny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Szwecji.

Farma wiatrowa Mareld ma powstać około 40 kilometrów na zachód od Lysekil, poza wybrzeżem Bohuslän, w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Obiekt będzie w stanie dostarczać do 12 TWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną około dwóch mln gospodarstw domowych.

Pozwolenie Natura 2000 to dobra wiadomość, która potwierdza nasze zaangażowanie w tworzenie zrównoważonej farmy wiatrowej respektującej wrażliwe wartości przyrodnicze. Obecnie starannie analizujemy dodatkowe warunki, jakie to pozwolenie dla nas oznacza” – powiedział Marcus Thor, przewodniczący rady nadzorczej Freja Offshore.

Natura 2000 to sieć obszarów chronionych w całej Unii Europejskiej, utworzona w celu osiągnięcia celów konwencji o różnorodności biologicznej. Obszar morski Bratten, graniczący z terenem, na którym Mareld otrzymał pozwolenie, charakteryzuje się unikalnym ekosystemem o dużym znaczeniu dla gatunków morskich i siedlisk. Wydane pozwolenie dowodzi, że projekt może zostać zrealizowany z poszanowaniem wysokich wartości przyrodniczych obszaru oraz że morska energetyka wiatrowa może współistnieć z chronionymi środowiskami.

Pozwolenie Natura 2000 jest jednym z trzech niezbędnych do budowy farmy. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zgody rządu na dwa pozostałe pozwolenia, zgodnie z ustawą o szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej (SEZ) oraz ustawą o szelfie kontynentalnym (KSL), które zostały już zarekomendowane przez Urząd Wojewódzki i SGU (Szwedzki Urząd Geologiczny).

Projekt Mareld nabiera szczególnego znaczenia w kontekście prognozowanego podwojenia zapotrzebowania na energię elektryczną w zachodniej Szwecji do 2030 roku, wynikającego z transformacji energetycznej przemysłu w regionie.

Freja Offshore to spółka joint venture norweskiej firmy Mainstream Renewable Power i szwedzkiej Hexicon, utworzona w celu rozwoju, budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych na morzu w Szwecji.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img