Szkoleniowa turbina wiatrowa w Szczecinie oddana do użytku

Unikatowy na skalę kraju dwudziestometrowy obiekt szkoleniowy w postaci turbiny wiatrowej został oficjalnie otwarty i oddany do użytku studentom Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Uroczystość odbyła się przy ul. Willowej 2. Turbina szkoleniowa stanęła przy Wydziale Mechanicznym PM. Może być wykorzystywana do szkoleń studentów nowego i jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu związanym z morską energetyką wiatrową – „inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe”. Ponadto stanowisko szkoleniowe pomoże w nauce studentom Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki PM. W pełni sprawna i wyposażona turbina wiatrowa dostarczy zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Studenci będą mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami elektroenergetycznymi czy mechanicznymi, a także nauczą się zasad bezpieczeństwa pracy i metod serwisowania.

Zwyczajowa biało-czerwona wstęga, zamocowana przy turbinie wiatrowej, została przecięta przez Sekretarza Stanu Marka Gróbarczyka, Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego, Wojewodę Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, JM Rektora PM Wojciecha Ślączkę oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego Jaromira Mysłowskiego.

– Widzicie Państwo nie model, a rzeczywistą turbinę, na której będą kształceni studenci, jedynego w Polsce inżynierskiego kierunku specjalizującego się w morskich elektrowniach wiatrowych. Turbina posiada wszystkie mechanizmy, które przy wykorzystaniu energii elektrycznej zostaną uruchomione i posłużą młodzieży w nauce – powiedział Prorektor PM ds. nauki, Artur Bejger.

Źródło: Politechnika Morska w Szczecinie

Zostaw komentarz

Strona główna » Szkoleniowa turbina wiatrowa w Szczecinie oddana do użytku