Sektorowe rady ds. kompetencji. PARP uruchamia konkurs

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie kompetencje pracowników są kluczem do sukcesu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podejmuje kolejny strategiczny krok. Agencja ogłosiła konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). To inicjatywa, która ma potencjał, by zrewolucjonizować podejście do kształcenia kadr w Polsce.

Sektorowe rady ds. kompetencji to unikalne platformy współpracy, gdzie biznes, edukacja, nauka i instytucje branżowe spotykają się, by wspólnie kształtować przyszłość polskiego rynku pracy. Ich głównym zadaniem jest analiza sytuacji w danej branży i opracowywanie rekomendacji dotyczących kwalifikacji potrzebnych w poszczególnych sektorach gospodarki.

– Sektorowe rady ds. kompetencji są oddolnymi inicjatywami, w których każdy sektor sam decyduje, kto powinien włączyć się w prace rady. Obowiązkowo jednak w skład rad muszą wejść m.in. przedstawiciele przedsiębiorców i instytucji edukacyjnych. Członkowie rad tworzą wspólne projekty służące lepszemu przygotowaniu przyszłych kadr – mówi Daniel Nowak, ekspert z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach PARP.

Szansa na rewolucję kompetencyjną

Konkurs PARP, który potrwa do 25 lutego 2025 roku, jest kluczowym elementem w budowaniu efektywnego systemu rad sektorowych. Podzielony na trzy rundy aplikacyjne, daje szansę zarówno doświadczonym podmiotom, jak i nowym inicjatywom na włączenie się w ten innowacyjny projekt.

Nabór wniosków został strategicznie podzielony na trzy rundy:

  1. Od 17 lipca 2024 r. do 7 października 2024 r.
  2. Od 8 października 2024 r. do 2 stycznia 2025 r.
  3. Od 3 stycznia 2025 r. do 25 lutego 2025 r., do godz. 16.00

Po zakończeniu każdej rundy nastąpi ocena złożonych wniosków. To podejście ma na celu skrócenie czasu rozpatrywania aplikacji w poszczególnych rundach, co przyspieszy cały proces selekcji.

Marzena Cieślak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP, wyjaśnia: „Naszym celem jest wyłonienie podmiotów, które najlepiej spełniają wymagania dotyczące zarządzania, monitorowania i wspierania działań rady w danym sektorze. Dlatego PARP realizuje konkurs w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym”.

Finansowanie przyszłości kompetencji

PARP przeznaczyła kwotę około 480 mln zł na wsparcie systemu rad sektorowych. Z tej puli, około 100 mln zł zarezerwowano dla podmiotów prowadzących rady, a pozostałe środki zostaną przeznaczone na szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców, zgodnie z rekomendacjami rad.

Warunki finansowania

Podmioty wyłonione w konkursie zyskają możliwość wnioskowania o wsparcie finansowe ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS). Środki te będą przeznaczone na realizację projektów obejmujących identyfikację i monitorowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorach.

Warto podkreślić, że wnioskodawcy muszą być przygotowani na zapewnienie własnych środków na organizację i prowadzenie sektorowej rady ds. kompetencji. Obejmuje to zadania takie jak ustalenie regulaminu rady czy określenie składu członkowskiego

Dlaczego to ważne?

System rad sektorowych to odpowiedź na palące wyzwania rynku pracy. Jak wskazują badania Bilansu Kapitału Ludzkiego, trzy czwarte przedsiębiorców deklaruje problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Jednocześnie, 30% pracodawców nie inwestuje w rozwój swoich pracowników.

-Niedostępność osób z odpowiednimi kompetencjami jest dla przedsiębiorców tak samo dużym ograniczeniem w rozwoju firmy jak niedostępność kapitału – zauważa Daniel Nowak.

„System rad sektorowych w Polsce stanowi odpowiedź na konieczność zwiększenia dopasowania kompetencyjnego pracowników do wymagań gospodarki.”

Zostaw komentarz

Strona główna » Sektorowe rady ds. kompetencji. PARP uruchamia konkurs