Branża morskiej energetyki wiatrowej przygotowuje się na rekordowy rok pod względem przyrostów nowych mocy. Według analityków Rystad Energy, w 2025 roku na całym świecie zostanie zainstalowanych aż 19 GW nowych mocy wiatrowych na obszarach morskich. Oznacza to pobicie dotychczasowego rekordu z 2021 roku, kiedy uruchomiono 18 GW. Po spowolnieniu w 2024 roku, kiedy globalne przyrosty wyniosły jedynie 8 GW, sektor wyraźnie odbija się pod względem rozwojowym, wspierany inwestycjami o wartości 80 miliardów dolarów. Polska jest jednym z kluczowych rynków w 2025 r. pod względem podejmowanych finalnych decyzji inwestycyjnych (FID) dla projektów offshore wind. Pierwsza z nich została podjęta na początku roku i dotyczyła MFW Baltica 2.
Rekordowy wzrost w 2025 r. będzie napędzany głównie przez Chiny, które pozostają liderem rynku, ale także przez rozwój projektów w Europie – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Holandii – oraz w Azji, gdzie ambitne plany realizują m.in. Japonia i Korea Południowa.
Wielka Brytania, Polska i Niemcy mają przewodzić pod względem podejmowanych finalnych decyzji inwestycyjnych (FID) w 2025 r., które będą dotyczyć farm o łącznej mocy 9,5 GW. W szczególności oczekuje się, że w Polsce wiele dużych farm wiatrowych osiągnie FID, w tym MFW Bałtyk 2 i 3, w szczególności po niedawnej FID dla projektu Baltica 2, realizowanego przez Ørsted i PGE Polska Grupę Energetyczną.

Opóźnienia w projektach znacząco wpłynęły na FID w 2024 r., co doprowadziło do spadku liczby ostatecznych zgód na realizację projektów. W ubiegłym roku tylko kilka projektów w USA osiągnęło FID, w tym MFW Empire Wind 1, Sunrise Wind i Costal Virginia Offshore Wind. Eksperci oczekują, że w tym roku w Europie i Azji liczba FID będzie mniej więcej taka sama jak w zeszłym roku, a w USA pojawi się pewien możliwy wzrost, ponieważ projekty US Wind, Southcoast Wind i New England Wind mają pozyskać umowy odbioru energii oraz zgody na budowę i eksploatację (COP).
W aukcjach na całym świecie (z wyłączeniem Chin) w 2024 r. przeznaczono łącznie 55 GW mocy wiatrowej na morzu.
Zdaniem ekspertów Rystad Energy, morskie farmy wiatrowe przestają być niszowym sektorem i odgrywają coraz ważniejszą rolę w globalnym miksie energetycznym. Pomimo rekordowych inwestycji, rozwój rynku nie jest pozbawiony wyzwań. Protekcjonistyczne polityki, cła oraz trudności w łańcuchach dostaw mogą wpłynąć na realizację planowanych projektów.
Dodatkowym czynnikiem niepewności jest sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych. Jeśli administracja Donalda Trumpa wprowadzi restrykcje dotyczące wsparcia dla energii odnawialnej, może to zahamować rozwój sektora offshore w USA.
Kluczowy rok dla transformacji energetycznej
Wzrost mocy wiatrowych na morzu to istotny krok w kierunku ograniczenia emisji i realizacji globalnych celów klimatycznych. Analitycy wskazują, że jeśli obecne tempo inwestycji utrzyma się, morska energetyka wiatrowa odegra kluczową rolę w dekarbonizacji sektora transportu i przemysłu.
Według szacunków Rystad Energy, do 2030 roku na świecie potrzebne będą setki tysięcy pojazdów elektrycznych oraz infrastruktura do ich ładowania. Rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym technologii offshore wind, będzie niezbędny do zasilania tych technologii na rzecz postępującej elektryfikacji.
Pomimo obiecujących prognoz, eksperci podkreślają, że osiągnięcie celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,6°C wymaga nie tylko dynamicznego rozwoju technologii, ale także stabilnego wsparcia politycznego i inwestycyjnego.
Źródło: Rystad Energy