Ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych w Gdańsku

31 sierpnia 2023 r. w Gdańsku została zainaugurowana budowa fabryki wież dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Jest to wspólne przedsięwzięcie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries oraz spółki projektowej – Baltic Towers sp. z o.o. Produkowane komponenty zostaną wykorzystane w projektach turbin wiatrowych najnowszej generacji – 15 MW+.

Ceremonia wbicia łopaty była wydarzeniem symbolicznym, stanowiącym początek budowy fabryki, która zostanie oddana do użytku w drugim kwartale 2025 r.

W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Zakład produkcyjny zostanie zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, a jego moce produkcyjne sięgną ponad 150 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku morskiej energetyki wiatrowej – informuje ARP. Utworzonych zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Nowa inwestycja wpisuje się działania na rzecz local content, czyli zaangażowania lokalnych podmiotów w projekty morskiej energetyki wiatrowej.

ARP wskazuje, że nowa inwestycja wniesie pozytywną zmianę w dotychczasowym krajobrazie Gdańska, szczególnie na terenach Stoczni Gdańskiej.

– Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym kluczowym dla energetyki wiatrowej w Polsce projekcie. Ma on na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i neutralności emisyjnej. To wspólne przedsięwzięcie tworzy światowego lidera na rynku offshore wind, który przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie instalowania odnawialnych źródeł energii w następnej dekadzie – podkreślił Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries.

Cezariusz Lesisz, prezes ARP podkreślił, że too projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy

– Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore – mówił Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

-Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki – dodał.

GRI Renewable Industries to światowy lider w produkcji komponentów dla sektora energetyki wiatrowej działający od 2008 r. Obecnie posiada 19 zakładów produkcyjnych w 8 krajach i zatrudnia ponad 5500 pracowników dostarczających wieże wiatrowe i kołnierzy (ang. flange) dla globalnego sektora wiatrowego. Polska nie jest jedynym rynkiem rozwojowym dla produkcji wież. 17 sierpnia br. hiszpański producent podpisał z amerykańskim podmiotem Mitsui & Co porozumienie dotyczące możliwości utworzenia spółki joint venture w celu inwestycji w zakład przemysłowy do produkcji z zamiarem jej uruchomienia w 2026 r.

Źródło: ARP, gdansk.pl, GRI

Zostaw komentarz

Strona główna » Ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych w Gdańsku