Orlen wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosili start trzeciej edycji programu grantowego NEON, przeznaczając na ten cel niemal 200 milionów złotych. Konkurs, którego nabór rozpocznie się 25 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2025 roku, koncentruje się na trzech kluczowych obszarach technologicznych: dekarbonizacji, cyfryzacji oraz gospodarce obiegu zamkniętego.
Program NEON III skierowany jest do przedsiębiorstw oraz instytucji naukowych i technologicznych, które mogą zaproponować innowacyjne rozwiązania wspierające transformację Grupy Orlen zgodnie z jej Strategią 2035. Po ewaluacji poprzednich edycji, organizatorzy wprowadzili istotne zmiany w regulaminie konkursu, odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez wcześniejszych uczestników.
„W ramach programu NEON będziemy poszukiwać nowatorskich technologii dla transformacji Grupy ORLEN, zaadresowanych w strategii do 2035 r. Liczymy na mobilizację świata nauki i napływ odkrywczych rozwiązań. Chcemy pomóc w przyspieszeniu rozwoju i komercjalizacji najlepszych rozwiązań, którym niełatwo wyjść z fazy badań laboratoryjnych,” – powiedział Konrad Jar, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Innowacji ORLEN.
Dyrektor NCBR, prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski podkreśla znaczenie konkursu w kontekście zobowiązań Polski w zakresie dekarbonizacji: „Polska w najbliższych latach ma do zrealizowania ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, które są zgodne z unijnymi planami i zobowiązaniami. Kolejna edycja konkursu NEON jest szansą dla jednostek naukowych, przedsiębiorstw, jak również ich konsorcjów, aby mogli wdrożyć swoje innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do neutralności emisyjnej oraz poprawy bezpieczeństwa.”
Kluczowe obszary technologiczne
Konkurs koncentruje się na trzech głównych obszarach:
- Dekarbonizacja – technologie związane z eliminacją z obiegu i zagospodarowaniem dwutlenku węgla, wytwarzaniem paliw zrównoważonych i syntetycznych oraz otrzymywaniem wodoru nisko i zeroemisyjnego.
- Cyfryzacja – rozwiązania wzmacniające efektywność energetyczną i cyfrowe zarządzanie funkcjonowaniem farm wiatrowych.
- Gospodarka obiegu zamkniętego – technologie oczyszczania wód poprocesowych.
Istotne zmiany w regulaminie
Do najważniejszych zmian wprowadzonych w trzeciej edycji NEON należą:
- Zobowiązanie do wdrożenia rezultatu projektu przez Orlen;
- Prawo do udzielenia przez beneficjenta odpłatnej licencji za możliwość korzystania z praw własności intelektualnej do zgłoszonych rozwiązań (gdy okaże się to niezbędne do dalszego rozwijania rezultatu projektu)
Organizatorzy zapowiadają także organizację dni informacyjnych, podczas których zainteresowani będą mogli skonsultować się z ekspertami w zakresie wymagań regulaminowych, merytorycznych i technicznych. Planowane są również spotkania w ramach dialogu technicznego, dotyczące poszczególnych obszarów tematycznych konkursu.
Wnioski w konkursie NEON III można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego LSI w okresie od 25 kwietnia do 30 czerwca 2025 roku.