Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk jest liderem nowego projektu badawczego DeCoInter „Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition”, który stanowi kontynuację projektu realizowanego w 2022 r. w ramach funduszy zalążkowych SeedMoney. W Gdańsku 5-6 lutego 2025 r. odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu.
Projekt będzie realizowany od stycznia 2025 r. do końca 2027 r., a jego budżet wynosi 2 134 730 euro, przy dofinansowaniu ze strony UE na poziomie 80%. Celem projektu jest wspieranie transformacji energetycznej poprzez wdrażanie technologii energii odnawialnej i paliw alternatywnych w portach morskich Południowego Bałtyku.
W inicjatywie uczestniczy dziewięć organizacji z Polski, Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec, w tym administracje portowe, instytucje akademickie, stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe.
W ramach projektu port w Kłajpedzie nawiązał współpracę z portami w Gdyni, Szczecinie-Świnoujściu oraz duńskim portem Rønne. Port w Kłajpedzie otrzyma wsparcie w wysokości 168 tys. euro w ramach programu INTERREG South Baltic 2021-2027 – czytamy na stronie Portu Kłajpeda.
Algis Latakas, dyrektor generalny Zarządu Portu Kłajpeda, podkreślił strategiczne znaczenie zrównoważonego rozwoju dla portu. Udział w projekcie ma nie tylko przyczynić się do transformacji ekologicznej regionu bałtyckiego, ale również zapewnić dostęp do wiedzy i doświadczeń pomocnych w realizacji przyszłych planów rozwojowych.
W ramach projektu zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza potencjału i potrzeb regionu Morza Bałtyckiego w zakresie transformacji energetycznej. Na jej podstawie powstanie cyfrowe narzędzie do mapowania i priorytetyzacji działań w obszarze transformacji energetycznej. Kolejnym etapem będzie opracowanie i przetestowanie strategii transformacji energetycznej dla portów.
W Gdańsku odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu DeCoInter
Spotkanie inauguracyjne międzynarodowego projektu DeCoInte odbędzie się w dniach 5-6 lutego 2025 roku w Gdańsku. Wydarzenie, które będzie prowadzone w języku angielskim, zgromadzi przedstawicieli partnerów projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Pierwszy dzień rozpocznie się od oficjalnego powitania przez Leszka Bonnę, Prezesa Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk i Wicemarszałka Województwa Pomorskiego. Program obejmuje prezentacje wszystkich partnerów projektu oraz szczegółowe omówienie harmonogramu i zadań przez kierownika projektu, Rafała Glazika.
Kluczowym punktem programu będą wystąpienia ekspertów, w tym Bogdana Ołdakowskiego, Sekretarza Generalnego Organizacji Portów Bałtyckich, na temat dekarbonizacji gospodarki portowej, oraz przedstawicieli Polskiego Rejestru Statków i Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wyzwaniom związanym z energetyką wiatrową na morzu dla portów bałtyckich.
Popołudniowa sesja skoncentruje się na szczegółowych pakietach roboczych projektu, obejmujących rolę portów morskich w transformacji energetycznej, rozwój łańcucha wartości dla alternatywnych paliw ekologicznych oraz popularyzację odnawialnych źródeł energii w sektorze morskim.
Drugi dzień będzie poświęcony wizycie studyjnej w Porcie Gdańsk, w tym w terminalu Baltic Hub. Program przewiduje szczegółowe zapoznanie się z infrastrukturą i operacjami portowymi, co ma szczególne znaczenie w kontekście planowanej transformacji energetycznej sektora morskiego.