Szeroko rozumiane bezpieczeństwo było tematem przewodnim spotkania Premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE, które odbyło się piątek 7 lutego br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Dyskusje toczyły się w ramach czterech klastrów tematycznych dotyczących bezpieczeństwa, obronności i spraw międzynarodowych, gospodarki i konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności. Wnioski ze spotkania posłużą wzmacnianiu, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, bezpieczeństwa i konkurencyjności wspólnoty oraz poprawie jakości życia Europejczyków.
W czasie niezwykle dynamicznych zmian geopolitycznych oraz nasilonych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych zapewnienie bezpieczeństwa Europie pozostaje fundamentalnym zadaniem wspólnoty, którą tworzymy. Dlatego właśnie hasło polskiej prezydencji w Radzie UE brzmi “Bezpieczeństwo, Europo!”.
– „Ludzie w Europie, ludzie w Polsce chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni […] Bezpieczeństwo stało się wartością pożądaną przez wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie” – przypomniał Premier Donald Tusk w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie spotkał się z Kolegium Komisarzy UE.
Jedno z najważniejszych wyzwań to przeciwstawienie się działaniom hybrydowym ze strony Rosji i Białorusi. Drogą ku temu jest m.in. zapewnienie europejskiego finansowania projektów obronnych takich jak Tarcza Wschód.
– Ponieważ wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej, dziękuję za tę jednoznaczną deklarację, że będziemy traktowali obowiązki wynikające z ochrony tej granicy jako wspólne: nie polskie, tylko europejskie” – zwrócił się do Ursuli von der Leyen szef polskiego rządu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła, że Polska nie zostanie sama z problemem instrumentalizacji migracji w wojnie hybrydowej, którą prowadzą wschodnie reżimy.
“To my, Europejczycy, podejmujemy decyzje, kto dociera do Europy i na jakich warunkach. Łukaszenko i Putin nie decydują o tym przy pomocy przemytników” – zaznaczyła Ursula von der Leyen.
Unia Europejska podjęła w grudniu decyzję o przekazaniu Polsce dodatkowych środków na zabezpieczenie granicy. W trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE zostanie złożony kolejny wniosek o wsparcie.
Państwa europejskie muszą być solidarne także w realizacji zadania, jakim jest ochrona Bałtyku – szczególnie w kontekście ostatnich incydentów naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury podwodnej.
Czas na konkurencyjność Europy
Innym z celów, które chcemy osiągnąć jako wspólnota, jest konkurencyjność gospodarki. Unia powinna wesprzeć rozwój potencjału europejskich przedsiębiorców przez uproszczenie obowiązujących przepisów.
“Precz z rutyną, niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi – ale też Europę jako całość – w sytuacji gorszej wobec świata nas otaczającego” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Unia Europejska już wkrótce przyjmie pierwsze rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Przede wszystkim ograniczeniu musi ulec biurokracja. Dlatego jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska przedstawi pakiet uproszczeniowy.
Budowanie konkurencyjności europejskiej gospodarki wymaga również pilnego podjęcia działań, które doprowadzą do obniżenia cen energii. Rozwój odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej to także gwarancja naszej niezależności energetycznej.
“W Europie nie może zapaść żadna decyzja, która spowoduje wzrost cen energii. Wszyscy musimy być skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżenie cen energii” – zadeklarował Donald Tusk.
Tylko zdecydowane działania w tym obszarze pozwolą Europie konkurować na równych warunkach z gospodarkami krajów takich jak USA czy Chiny.
Źródło: KPRM