Już w środę 20 listopada startuje największe wydarzenie w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Na konferencji Offshore Wind Poland 2024 najważniejsi przedstawiciele branży oraz kluczowi ministrowie porozmawiają o największych wyzwaniach oraz koniecznych zmianach legislacyjnych. Portal OffshoreWindPoland.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Morska energetyka wiatrowa to technologia kluczowa dla skutecznej i odpowiednio szybkiej transformacji naszego systemu energetycznego, a także zapewnienia konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki. Tzw. II faza rozwoju polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to jeden z kluczowych tematów, które poruszą przedstawiciele rządu, decydenci i liderzy sektora MEW w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2024. Swoją obecność potwierdzili już m. in. premier Jerzy Buzek, Łukasz Koliński, kierownik działu ds. polityki w zakresie OZE i integracji systemów energetycznych w Dyrekcji Generalnej ds. energii w Komisji Europejskiej, a także Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, minister Jacek Bartmiński z MAP, czy Małgosia Bartosik, wiceprezes WindEurope.
O czym będą dyskutować uczestnicy Offshore Wind Poland 2024? Przede wszystkim o kluczowych wyzwaniach i koniecznych zmianach, które zapewnią dynamiczny i konkurencyjny rozwój rynku offshore. Przedstawiony zostanie aktualny stan budów projektów I. fazy, a także informacje o aukcjach offshore w fazie II. Uczestnicy konferencji dowiedzą się o udziale local content w inwestycjach MFW, o rozwoju sieci transgranicznych oraz sposobach pozyskiwania kadr dla sektora.
Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający nawet 33 GW. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Oznacza to, że w najbliższych latach offshore wind stanie się istotnym impulsem rozwojowym polskiej gospodarki, przy odpowiednim wykorzystaniu narodowego potencjału polskich dostawców i jak najwyższym poziomie local content.
Kontrakty i postępowania zakupowe
Wśród tematów dyskusji znalazły się prawne aspekty kontraktów oraz postępowania zakupowe. Przedstawiciele PGE Baltica będą mówili o wejściu w fazę rozpoczęcia budowy, najczęściej popełnianych błędach przy składaniu ofert w postępowaniach zakupowych oraz o standardach bezpieczeństwa w branży.
W zaplanowanej w ramach inauguracji dyskusji zatytułowanej „Od słów do czynów – budujemy! Rozpoczęcie budowy pierwszych projektów MFW w Polsce” udział weźmie prezes zarządu PGE Baltica Bartosz Fedurek.
Drugiego dnia konferencji o godz. 12:30 o planach i strategii zakupowej PGE Baltica opowiedzą Alicja Wąsowicz, dyrektor Departamentu Zakupów i Administracji PGE Baltica oraz Piotr Gowik, kierujący w PGE Baltica zespołem ds. prowadzenia postępowań zakupowych. W równolegle odbywającej się dyskusji na temat standardów QHSE w branży offshore wind udział wezmą Monika Weis dyrektor ds. Biura BHP w PGE Baltica oraz Olga Bartoszek, ekspert ds. QHSE.
Z kolei eksperci Fundacji Wind Industry Hub oraz kancelarii prawnej DWF Poland przygotowali raport stanowiący dogłębną analizę kluczowych aspektów kontraktowania w sektorze morskich farm wiatrowych – od standardów umownych po kwestie ryzyka i odpowiedzialności. Prezentacja publikacji „Realizacja morskich farm wiatrowych – prawne aspekty kontraktów w sektorze offshore wind” odbędzie się podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2024.
Konferencja Offshore Wind Poland 2024
Konferencja Offshore Wind Poland 2024 to największe branżowe wydarzenie w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, które odbędzie się już 20-21 listopada w hotelu Sheraton w Warszawie. Rejestracja na już trwa. Dołącz teraz, aby zdobyć cenną wiedzę z branży, rozszerzyć swoją sieć kontaktów i być na bieżąco z rozwojem polskiego sektora offshore.