Na stronie polskiej grupy energetycznej Polenergia pojawiła się odpowiedź inwestora na pytania akcjonariusza w związku z podpisaną pod koniec lutego umową trójstronną z głównymi akcjonariuszami. Celem jest ustanowienie procedury dokapitalizowania Polenergii w związku z finansowaniem projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk. Akcjonariusz zwrócił się także z pytaniami działania w zakresie analizy opcji strategicznych. Inwestor poinformował, że „prace nad nową strategią dobiegają końca”. Publikacja planowana jest na najbliższe tygodnie.
Pod koniec lutego 2025 r. Polenergia poinformowała o zawarciu umowy trójstronnej (Tripartite Agreement) z głównymi akcjonariuszami, tj. BIF IV Europe Holdings Limited i Mansa Investments sp. z o.o., regulującej – jak wskazano w komunikacie – określone aspekty finansowania projektów morskich farm wiatrowych realizowanych przez spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. i MFW Bałtyk III sp. z o.o.
Inwestor wyjaśnił, że zamierzeniem umowy jest ustalenie procedury dokapitalizowania „emitenta w celu uniknięcia konieczności uruchomienia gwarancji bankowych, które mają zostać udzielone (w uzgodnionym scenariuszu podstawowym) na zlecenie emitenta spółkom projektowym w związku z finansowaniem projektów Bałtyk”. Komunikat znajdziesz TUTAJ.
18 marca br. na stronach Polenergii pojawił się dokument z odpowiedziami na pytania zgłoszone przez akcjonariusza spółki. Do spółki zostały skierowane pytania m.in. o to, czy nowa umowa trójstronna wpływa na dotychczasowe plany wykorzystania mechanizmu ABB
do szybkiego dokapitalizowania spółki. Polenergia poinformowała, że „w spółce nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące wykorzystania mechanizmu ABB (sprzedaż akcji w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu – przyp. red.) w procesie dokapitalizowania spółki. Formuła ta pozostaje jedną z dostępnych możliwości dokapitalizowania”.
Czytamy w odpowiedziach, że umowa trójstronna przewiduje podjęcie działań przez jej strony umożliwiających przeprowadzenie emisji akcji (w bazowym scenariuszu w granicach kapitału docelowego uchwalonego 13 marca 2024 r. z ewentualnym wydłużeniem okresu jego obowiązywania i dostosowania jego wysokości jeśli zajdzie taka potrzeba) i dokapitalizowanie spółki, tak aby (przy założeniu objęcia wystarczającej liczby akcji w ramach takiej emisji) nie powstała konieczność pociągnięcia wystawionych przez spółkę gwarancji zabezpieczających finansowanie projektów MFW Bałtyk 1 i MFW Bałtyk 2.
Przegląd opcji strategicznych
Padły także pytania o działania podjęte od lutego 2024 r. w związku z analizą opcji strategicznych. Polenergia poinformowała, że jest w trakcie przeprowadzania szczegółowej analizy. Prace nad nową strategią „dobiegają końca”. Publikacja planowana jest „na najbliższe tygodnie”.
„Przegląd opcji strategicznych obejmuje realizację projektów w ramach celów strategicznych związanych z elektromobilnością, strategią wodorową, nowymi projektami zagranicznymi oraz wybranymi inicjatywami w pozostałych segmentach działalności Grupy Polenergia w długim horyzoncie czasowym. Wyłączeniu podlegają projekty morskich farm wiatrowych oraz aktywa strategiczne„ – czytamy w dokumencie.
Inwestor dodał, że „na obecnym etapie spółka nie wyklucza możliwości sprzedaży części aktywów spółek zależnych należących do grupy, zbycia wybranych spółek zależnych ani pozyskania partnera strategicznego dla wybranych spółek zależnych”.
Kluczowym kryterium w analizie jest maksymalizacja wartości grupy dla akcjonariuszy. Dodatkowo brane są pod uwagę takie czynniki, jak profil ryzyka danego przedsięwzięcia, prognozowane potrzeby kapitałowe oraz możliwość uzyskania synergii w ramach grupy.
Przypomnijmy, że obecnie Polenergia realizuje wspólnie z norweskimi Equinorem trzy projekty morskich farm wiatrowych – MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3 oraz Bałtyk 1.
Źródło: Polenergia, własne