W ramach przygotowań do budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 na Morzu Bałtyckim trwa zaawansowana produkcja kluczowych elementów fundamentów w zakładach SIF i Smulders. Projekt realizowany przez Equinor i Grupę Polenergia wchodzi w istotną fazę produkcyjną komponentów, które będą stanowić podstawę dla 100 turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska poinformował, że wraz z dyrektorem projektu Bałtyk 2 i 3 Bjørnem Ivarem Bergemo i kierownikiem obiektu Michałem Anteckim, odwiedził zakład SIF, w którym produkowane są monopale (fundamenty) dla projektów Bałtyk, oraz Smulders, gdzie przygotowywane są elementy przejściowe (transition pieces, TPs).
W zakładzie SIF trwa produkcja monopali – cylindrycznych fundamentów o imponujących wymiarach. Każdy monopal ma średnicę około 10 metrów i długość od 60 do 80 metrów. Proces produkcyjny polega na precyzyjnym łączeniu („zszywaniu”) stalowych segmentów w jednolitą konstrukcję – poinformował przedstawiciel norweskiego inwestora.

Równolegle w zakładzie Smulders powstają elementy przejściowe, które będą łączyć monopale z wieżami turbin. Każdy element przejściowy ma wysokość około 20 metrów i charakteryzuje się żółtym kolorem.
Instalacja fundamentów na Morzu Bałtyckim będzie realizowana przez specjalistyczny statek Thialf, wyposażony w charakterystyczną żółto-czerwoną ramę chwytającą (gripper frame). Ta zaawansowana jednostka umożliwi precyzyjne pozycjonowanie i montaż każdego z setki fundamentów.
W lutym 2024 r. informowaliśmy, że inwestorzy podpisali finalne umowy z dostawcą fundamentów, zgodnie z którymi spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali.
Z kolei we wrześniu inwestorzy poinformowali, że sygnowano umowy na produkcję elementów przejściowych, prace instalacyjne kabli eksportowych na lądzie oraz na zaprojektowanie i budowę „pod klucz” morskich stacji transformatorowych. W ramach umów z konsorcjum spółek Smulders Project Belgium NV i Sif Netherlands BV zostanie wyprodukowanych 100 TPs łączących monopal z wieżą turbiny wiatrowej wraz z wyposażeniem, po 50 dla każdego z projektów, przy czym transport i instalację elementów przejściowych zapewni Heerema Marine Contractors Nederland SE, na mocy odrębnego kontraktu. Jak wówczas komunikowano, zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie produkcji zaplanowano w I połowie 2025 r., a ukończenie w połowie 2026 r.
W grudniu 2024 r. spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III poinformowały, że zwiększyły gwarancje korporacyjne dla producenta fundamentów pod turbiny wiatrowe. Zmiana związana jest z wejściem w kolejny etap realizacji kontraktów na dostawy monopali przez holenderską firmę SIF.
W styczniu 2025 r. zostały dostarczone pierwsze partie kabli wysokiego (HV 220kV) i najwyższego napięcia (EHV 400kV). Polska firma Tele-Fonika Kable dostarczyła 24 bębny kabli o łącznej masie 310 ton, wyprodukowanych w całości w zakładzie w Bydgoszczy.
Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, zlokalizowane 22-37 km od brzegu w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, mają rozpocząć produkcję energii w 2027 r., a pełną operacyjność osiągnąć w 2028 r.
Equinor i Polenergia planują również rozwój projektu Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW, który ma być największą farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego, zlokalizowaną 81 km od brzegu. Projekt przygotowywany jest do aukcji w 2025 r.
Źródło: Linkedin, własne