Port instalacyjny – pytamy Port Gdańsk o postępy

1 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Port Zewnętrzny w Gdańsku. Pytamy Port Gdańsk o postępy w sprawie rozwoju infrastruktury niezbędnej dla realizacji projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Pod koniec maja br. informowaliśmy, że w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie Komitetu sterującego dla terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdańsk. Pytaliśmy resort o szczegóły. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, wyjaśnił, że w ramach komitetu realizowane są „odpowiednie aktywności w wielu obszarach funkcjonalnych inwestycji (m.in. montaż finansowy, dokumentacja projektowa, a także kwestie środowiskowe). Trwa również postępowanie prowadzone przez zarząd portu w zakresie wydzierżawienia odpowiedniego terenu”.

Dopytujemy też Port Gdańsk o postępy w sprawie. Jak czytamy w odpowiedzi, „warunkiem zapewnienia skutecznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest stworzenie odpowiedniego zaplecza portowego. Mając na uwadze powyższe w I kwartale 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury”.

-W dniu 08.03.2022 r. przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłoszone zostało postępowanie w zakresie wyboru dzierżawcy bądź dzierżawców terenu (terenów), który powstanie w wyniku zalądowienia obszaru morskiego położonego w obrębie pozostającego we władaniu Portu Gdańsk. Termin składania ofert wstępnych upłynął 30.11.2022 r. Zaś termin składania ofert wiążących upływa 29 września 2023 r. – informuje nas Port Gdańsk.

Rzecznik prasowy wyjaśnia, że ze względu na trwające postępowanie, do czasu wyłonienia przyszłego najemcy nie jest możliwym określenie lokalizacji przyszłego, ewentualnego terminala off-shore, terminu rozpoczęcia prac budowlanych czy jego parametrów technicznych.

-Wynik postępowania przetargowego, wybór potencjalnego dzierżawcy w przyszłości umożliwi określenie kosztów realizacji inwestycji – wskazuje.

Zostaw komentarz

Strona główna » Port instalacyjny – pytamy Port Gdańsk o postępy