Polska ma szansę stać się kluczowym ośrodkiem dla inwestycji w centra danych (data center) i sztuczną inteligencję (AI) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to z autorskiej koncepcji wsparcia dla nowych odbiorów energii w sektorze data center, przygotowanej przez Fundację RE-Source Poland Hub.
Szacuje się, że o 2033 r. około 20 % globalnego zapotrzebowania na energię ze strony AI i centów danych będzie miało miejsce w Europie. Kluczowym czynnikiem dla inwestorów jest dostęp do taniej i zielonej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Jak wskazywał Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub, „Polska ma potencjał, by stać się cyfrowym hubem dla data center obsługujących region Europy Środkowo-Wschodniej. Dostępność energii z OZE zwiększa konkurencyjność Polski na dynamicznie rozwijającym się rynku nowoczesnych technologii.”
– Rynek data center w Polsce to średnio około 150 megawatów mocy IT. W ciągu najbliższych 3-4 lat to się powinno podwoić. Gdyby było więcej energii tańszej i zielonej to mogłoby to pewnie urosnąć jeszcze bardziej – podkreślił Sławomir Koszołko, Prezes Polish Data Center Association.
Kluczowe kroki dla rozwoju sektora
Fundacja RE-Source Poland Hub wskazuje trzy kluczowe kroki, które mogą zwiększyć konkurencyjność Polski w oczach inwestorów:
- Identyfikacja potencjału OZE. Potrzebne jest stworzenie mapy Głównych Punktów Zasilających (GPZ) z informacjami o dostępnej mocy przyłączeniowej i kolejce wniosków o przyłączenie. Pozwoli to inwestorom szybciej rozpocząć projekty bez konieczności rozwijania OZE od podstaw.
- Wsparcie systemowe dla OZE: Wprowadzenie odrębnych aukcji OZE dedykowanych dla obszarów pod centra danych i AI, dostosowanych do ich potrzeb.
- Rozbudowa sieci elektroenergetycznej: Stworzenie odpowiednich warunków dla operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej w celu rozwoju zdolności przyłączeniowych w określonych lokalizacjach. Równolegle powinny być tworzone fundusze wsparcia inwestycyjnego.
Kluczowa rola energy-intensive sektorów
Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Grzegorz Onichimowski, podkreślił, że bez rozbudowy mocy dyspozycyjnej do 12 GW do 2032 r. Polska nie będzie w stanie rozwijać przemysłu energochłonnego, do którego należą m.in. centra danych.
Łukasz Gwiazdowski, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), wskazał, że inwestorów należy zachęcać do inwestowania w Polsce.
„Mamy około 150 centrów danych, ale w ostatnich latach projektów, którym PAIH doradzał, było zaledwie 12. Dzisiaj mamy w swoim portfolio cztery projekty, nad którymi pracujemy o wartości blisko 200 mln euro. To nie jest dużo.”
Polska ma szansę stać się centralnym hubem cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestycji w centra danych i AI. Kluczowe będzie dostosowanie regulacji i systemu elektroenergetycznego do potrzeb nowych inwestorów, szczególnie w zakresie dostępu do taniej i zielonej energii elektrycznej z OZE. Bez szybkich działań w tej dziedzinie, inwestorzy mogą wybrać inne, bardziej konkurencyjne lokalizacje.