PGE i Ørsted złożyły do UOKiK wniosek o koncentrację

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Orsted Wind Power A/S złożyły wniosek o utworzenie wspólnego podmiotu.

Jak czytamy, z wniosku z 16 sierpnia br. wynika, że planowana koncentracja ma dokonać się w drodze utworzenia przez PGE i Ørsted wspólnego przedsiębiorcy w oparciu o spółkę Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 sp. z o.o. Działalność spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 skupia się głównie na przygotowaniu, budowie oraz prowadzeniu morskich elektrowni wiatrowych, ale ostatecznie spółka będzie nabywać usługi związane z wykonywaniem tego zadania. Po wybudowaniu farmy wiatrowej, Baltica 2 będzie prowadziła działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

Plan inwestycyjny Grupy PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Zgodnie ze strategią Grupa PGE do 2040 r. wybuduje co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore.

Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2+3 w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w zaktualizowaną niedawno przez Ørsted ambicję osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ørsted, który posiada 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych, posiada obecnie ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE i Ørsted złożyły do UOKiK wniosek o koncentrację