PGE Baltica i Ørsted w Brukseli. Rośnie rola offshore wind w transformacji energetycznej

PGE Baltica
PGE Balticahttps://pgebaltica.pl/
PGE Baltica to spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Aktualnie koordynuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych – Elektrowni Wiatrowej Baltica 1 o mocy do 896 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica 2 o mocy do 1489 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica 3 o mocy do 1036 MW. Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Oba te projekty PGE realizuje we współpracy z Ørsted. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore. To oznacza, że Grupa PGE jest największym w Polsce inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej pod kątem mocy planowanych do zainstalowania. PGE Baltica Sp. z o.o. ul. Mokotowska 49, 00-542 Warszawa Kontakt 22 340 50 60 sekretariat.pgebaltica@gkpge.pl pgebaltica@gkpge.pl

Materiały autora

Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie morska energetyka wiatrowa w Polsce i Europie? Jak współpraca między krajami basenu Morza Bałtyckiego i inwestorami może poprawić bezpieczeństwo energetyczne? Co jest potrzebne, aby zrealizować ambitne cele rozwoju offshore wind? Na te i inne pytania odpowiadali m.in. Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska i Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica podczas dyskusji w Brukseli na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku „Harnessing the Wind: The Future of Offshore Energy in the Baltic Sea”.

W branżowym spotkaniu w Brukseli wzięło udział ponad 100 osób. Wśród nich m.in. Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska; Łukasz Koliński, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej; Pierre Tardieu z WindEurope oraz Niels Fuglsang, eurodeputowany z Danii, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energi (ITRE) w Parlamencie Europejskim.

Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli „Harnessing the Wind: The Future of Offshore Energy in the Baltic Sea”
Fot. PGE Baltica/Ørsted

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku to temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa Europy, dostępu do dużych wolumenów energii odnawialnej, a w konsekwencji uniezależnienia od importu paliw kopalnych. W tym kontekście kluczowa jest rola współpracy pomiędzy państwami położonymi w basenie Morza Bałtyckiego, a także między inwestorami. Centrum tej współpracy jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europejczykom. Jestem przekonana, że możemy poprawić warunki dla offshore w regionie poprzez wymianę doświadczeń, informacji i wykorzystanie synergii między projektami i krajami. Takim przykładem synergii mogą być chociażby interkonektory między krajami o różnych profilach energetycznych, by wspólnie tworzyć stabilny i niezależny krwioobieg Europy” – powiedziała Agata Staniewska Bolesta, Dyrektorka Zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli „Harnessing the Wind: The Future of Offshore Energy in the Baltic Sea”
Fot. PGE Baltica/Ørsted

Offshore wind to nie tylko transformacja energetyczna, budowanie farm wiatrowych na morzu i łańcuchy dostaw. To także silne partnerstwa, pogłębiające się relacje międzynarodowe, wspólne wartości i dążenie do celu, pozwalające na śmiałe patrzenie w przyszłość, tak jak pokazuje nasz polsko-duński przykład” – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Jesteśmy jako branża w Polsce nadal na początku drogi – trochę jak nastolatek w porównaniu z dorosłymi uczestnikami rynku na świecie, narażony na wszystkie choroby wieku dziecięcego wiążące się z rozwojem młodego rynku, wymagający atencji i troski ze strony ustawodawców. Ale przykład podjęcia decyzji inwestycyjnej dla Baltica 2 pokazuje, że w tak wymagających czasach możliwe jest dotarcie do tego miejsca, co jest naszym wspólnym sukcesem i może być wzorem dla innych” – dodał prezes PGE Baltica, przypominając jak długą drogę przeszedł projekt Baltica 2 – od momentu uzyskania pozwolenia lokalizacyjnego kilkanaście lat temu, poprzez nawiązanie współpracy PGE z Ørsted, aż do FID w styczniu tego roku.

Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli „Harnessing the Wind: The Future of Offshore Energy in the Baltic Sea”
Fot. PGE Baltica/Ørsted

Uczestników przywitał Arkadiusz Pluciński, zastępca Stałego Przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. Wydarzenie zorganizowały wspólnie PGE i Ørsted przy współpracy z portalem Euractiv.

Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli „Harnessing the Wind: The Future of Offshore Energy in the Baltic Sea”
Fot. PGE Baltica/Ørsted

Projekt MFW Baltica 2

W styczniu br. inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2. Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie mogła dostarczyć zieloną energię do ponad 2,5 mln domów w Polsce, znacząco przyczyniając się do transformacji polskiej energetyki.

PGE i Ørsted rozpoczęły już budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Mają też zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Na potrzeby instalacji turbin podpisali umowę dzierżawy terenów portowych w Gdańsku. W Ustce powstanie baza operacyjno-serwisowa PGE, która zostanie wykorzystana w fazie eksploatacji farmy wiatrowej. 

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img